18 Yaşından Küçük Çocuk/Mağdur’a Uzlaşma Teklifi

0
103

18 Yaşından küçük olan ya da diğer bir deyişle reşit olmayan çocuk ile uzlaşma işlemleri nasıl olur? Süreç nasıl işler? Bu yazımızda detaylı olarak bu konu hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Birçok dosyada mağdur, suçtan zarar gören veya suça sürüklenen çocuk olarak yaşı 18’den küçük taraflar ile karşılaşılmaktadır. Bu konuyla ilgili net düzenlemeler mevcuttur. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 253/4 maddesinde Şüphelinin, mağdurun veya suçtan zarar görenin reşit olmaması halinde, uzlaşma teklifi kanunî temsilcilerine yapılır. ibaresi bulunmaktadır. Yine Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği’nin 29/1 maddesinde de “Şüpheli, sanık, katılan, mağdur veya suçtan zarar görenin reşit olmaması durumunda, uzlaşma teklifi kanunî temsilcilerine yapılır.” şeklinde belirtilmiştir.

Kanuni temsilci kimdir? Hangi hallerde, teklif hangi kanuni temsilciye yapılır?

Yaşı küçük tarafların kanuni temsilcileri anne ve babalarıdır. Eğer anne ve baba ayrı ise velayet durumuna bakılır. Velayet kimdeyse, uzlaşma teklifine yanıt verme, teklif formu ve rapor imzalama yetkisi o kişide olacaktır. Eğer ayrılık durumu söz konusu değilse baba ve anneye uzlaşma teklifinde bulunulur. Evlilik dışı bir çocuk olması halinde velayet annede olup uzlaşma teklifi anneye sunulacaktır. Evlilik dışı doğan çocuğun annesi vefat etmiş ise çocuğa vasi atanması veya velayetin babaya geçirilmesi için hakim kararı alınması gerekir. Çocuk eğer kanuni temsilcilerinden şikayetçi ise o zaman uzlaştırma işlemleri için kayyım atanması gerekmektedir.

Suça sürüklenen çocuk veya mağdur sıfatında olan 18 yaşından küçük taraf uzlaşma teklifini kendisi kabul edebilir mi?

Yukarıda bahsettiğim gibi CMK 253/4 maddesinde reşit olunmaması halinde uzlaşma teklifi kanuni temsilciye yapılır hükmü bulunuyor olsa da, edimin konusu kendisini maddi bir yükümlülük altına sokmayacak, özür dilemeyle ifa edilebilecek bir edim ise, reşit olmayıp [b]ayırt etme gücüne sahip[/b] suça sürüklenen çocuğa uzlaşma teklifinde bulunulabilir, teklifi kabul etmesi halinde uzlaşma raporu düzenlenip uzlaşma sağlanabileceği kabul edilmiştir.

Bilindiği üzere Medeni Kanun’un 16. maddesinde“Ayırt etme gücüne sahip küçükler ve kısıtlılar, yasal temsilcilerinin rızası olmadıkça, kendi işlemleriyle borç altına giremezler” şeklinde ibare bulunuyor ise de, son cümlede “Karşılıksız kazanmada ve kişiye sıkı sıkıya bağlı hakları kullanmada bu rıza gerekli değildir”hükmü yazılıdır. Özür dileyip maddi bir yükümlülük altına girmeden uzlaşılarak takipsizlik (Kovuşturma Yapılmasına Yer Olmadığına Dair Karar) kararı verilecek olması ve artık soruşturmaya konu olan suça ilişkin tazminat davası açılamayacak olması ile açılmış ise bile feragat edilmiş sayılacağı hususu suça sürüklenen çocuk için bir kazanım olarak nitelendirilebilir.

Tabi aynı hususu suçun mağduru olan veya suçtan zarar gören çocuk için söyleyemeyiz. Mağdur veya suçtan zarar gören kişi ayırt etme gücüne sahip olsa dahi uzlaşma teklifi kanuni temsilcisine yapılmalıdır. Bunun nedeni ise mağdurun uzlaşma teklifini kabul etmesi ve uzlaşma sağlanması halinde tazminat davası açılamayacağından veya açılmış davadan feragat etme söz konusu olmayacağından bu durumda Medeni Kanun’da belirtilen karşılıksız kazanım hususu söz konusu olmayacaktır.

Birde bu konuda en çok “Kanuni temsilcilerine imza attırdım, çocuktan da imza almalıyım?” şeklinde soru gelmektedir. Zaten imza yetkisi olmadığından kanuni temsilcisinden imza alındığı için çocuğun teklif formu imzalaması veya rapora imza atması doğru değildir. Dolayısıyla yalnızca kanuni temsilci imzası yeterlidir. Yaşı küçük tarafların herhangi bir form veya rapor imzalamalarına gerek yoktur.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Lütfen yanlış olduğunu düşündüğünüz şeyleri veya ilave etmek istediğiniz hususları buradan cevap yazarak bize bildiriniz.😉

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin