2020 Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi Yayınlandı mı?

16
95

2020 yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi yayınlandı mı? Olumlu uzlaşma ile, teklif aşamasında kalmış uzlaşma sonucu ne kadar ücret ödenecek?

Uzlaştırmacıların merakla beklediği 2020 Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi yayınlandı mı? En düşük ücret ne kadar oldu? Taban fiyat belli oldu mu? Resmi Gazetede yayımlandı mı?

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu gereği  soruşturma ile kovuşturma dosyalarındaki  talepler  üzerine dosyalara atanan yani görevlendirilen uzlaştırmacılara ödenecek meblağ ile ödenmesine ilişkin usul ve esaslar bu tarife ile belli olmaktadır. 2020 yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücreti Tarifesi henüz yayınlanmadı. Çalışmaların sürdüğü düşünülmekle en kısa sürede yayınlanması bekleniyor.

Belirlenecek olan uzlaştırma ücreti bir uzlaştırmacının şüpheli ya da  sanık ile mağdur yada suçtan zarar görenin sosyal ve ekonomik durumlarına göre değişen ve belirgin farklılıkları da bu esaslara göre  değerlendirme ile  tarafları uzlaştırmadaki becerisi yanı sıra  süreçte gösterdiği gayret, yol masrafı,  taraf sayısına göre bazı belli başlı nitelikleri kapsayarak  dikkate alınarak uzlaştırmacı asgari ücret tarifesinde  alt ve üst sınırlar arasında tespit ediliyor.

Uzlaştırmacıya Ödenecek Ücret Nasıl Belirleniyor?

Ücret belirlenirken uzlaştırma raporunun tamamlandığı tarihte yürürlükte olan tarife esas alınmaktadır. Bu tarifeye göre alt sınır ve üst sınır arasında bir sarf ücreti takdir edilir. 

16 YORUMLAR

 1. 2020 Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi henüz yeni yıla gireli çok olmasına rağmen. yayımlanmadı. bugün günlerden 10 ocak 2020 ve uzlaştırmacı tarifesini bekliyoruz. aslında geçen sene çoktan yayımlanmıştı. merakla bekliyoruz…

 2. Bu güne kadar yayınlanması lazımdı, hala bekliyoruz. Bakalım ücretler nasıl düzenlenecek. Umarım emeğimizin karşılığını alabileceğimiz şekilde olur.

 3. Kısa süre içinde yayınlanırsa iyi olacak, bu yıl baya gecikti, aslında 1 Ocak’ta yayınlanması gerekiyordu. Hala bekliyoruz umarım bu ay bitmeden yayınlanır.

 4. merakla bekliyoruz hala yayınlanmadı 2019 yılı tarifesi çok hızlı yayınlanmıştı ancak 2020 yılına ilişkin uzlaştırmacı asgari ücret tarifesinin bu güne kadar yayınlanmaması gerçekten tuhaf

 5. 2020 yılı uzlaştırmacı asgari ücret tarifesinin bu güne kadar yayınlanmamış olması ilginç, 2019 yılında hemen yayınlanmıştı

 6. 2019 yılında hemen belli olmuştu. Bu yıl neden geç kalındı acaba. Çünkü teslim edilen dosyalarda da bekleme olduğunu öğrendik. Bu işlemden dolayı yavaş işlediği düşünülen adalet mekanizması daha da eleştirilere maruz kalacaktır. Umarım en kısa zamanda açıklanır. 👍

 7. Hala yayınlanmaması çok ilginç, 10 gün oldu bekliyoruz. İşleri de aksatıyor. 2019 yılında asgari ücret tarifesi hemen yayınlanmıştı ama 2020 yılında gecikti. Uzlaştırmacılar yönündende büro yönünden de sıkıntılı bir durum.

 8. Harçlar, tebligat ücretleri, diğer mahkeme giderleri vs. gibi tüm ödemelerin 2020 tarifeleri yayınlanmış olmasına rağmen uzlaştırma 2020 asgari ücret tarifesinin yayınlanmaması çok enteresen bir durum… Bir an önce yayınlanması dileğiyle…..

 9. 2020 yılında teslim edilen dosyalarda yazılan sarflar 2019 tarifesinden yapılıyor sanırım. Yeni liste yayınlanınca aradaki ücret farkı ödenecek mi acaba?

  • Merhaba İnci hanım.

   Normal şartlarda 2020 yılında teslim edilen raporların henüz girilmemesi ve tarifenin beklenmesi gerekmektedir. Bazı bürolar, bu uygulamayı yapmayıp, eski tarifeden ücret yazıyorlar ancak Bakanlığın görüşü bunun tersi yönünde. Aradaki farkın ödeneceğini sanmam çünkü Sarf Kararı ekranında bir kez sarf ücreti takdir edildikten sonra yeniden ek sarf ücreti yazılmasına ilişkin bir alan yok.

   Dediğim gibi, aslında raporların sisteme kaydedilmemesi ve 2020 Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi’nin yayınlanmasının beklenmesi, buna göre sarf ücreti takdir edilerek rapor girişlerinin yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.

 10. Maalesef benim iki dosyam bu durumda ve sarfları yazıldı. Zamanında dosya teslim edenler cezalandırılıyor demekki. Ben tamamladığım dosyalarımı (daha hayli sürem olmasına rağmen) elde tutmayı etik bulmadım ve teslim ettim. Bu da ödülüm oldu…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin