2020 Uzlaştırmacı Sınavı Ne Zaman?

0
105

Uzlaştırmacı sınavına hazırlanıyorsanız sizler için güzel bir rehber hazırladık.Uzlaştırma sınavı için gerekli belgeler nelerdir ? Uzlaştırma sınav tarihi ne zaman? Gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

Uzlaştırmacı Sınavı İçin Gerekli Belgeler

Uzlaştırma sınavına girebilmek için sisteme eklenmesi gereken belgeler;

  • Uzlaştırmacı eğitiminin başarı ile tamamlandığını gösterir belge,
  • Hukuk Fakültesi mezunlarının öğrenimlerini başarı ile tamamladıklarını gösterir diploma ya da geçici mezuniyet belgesi,
  • Diğer fakülte mezunları için diploma ve ilgili hukuk derslerini başarı ile tamamladıklarını gösterir transkript.

Uzlaştırmacı sınavı için gerekli belgelerin sisteme yüklenmesi aşamasında başvurucu eğer iki yıllık eğitimini Dikey Geçiş Sınavı ile dört yıllığa tamamladı ise hem ön lisans hem de lisans eğitimine ilişkin diploma ve transkriptleri sisteme eklemek zorundadır.

Sisteme eklenecek belgelerin onaylı olmasına gerek yoktur ancak daire başkanlığı tarafından yapılan açıklamada taranarak sisteme eklenen belgelerin okunabilir olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Sisteme eklenen belgelerde bir hata ya da eksik olması durumunda belgeler incelenmeksizin iade edilir. Başvurucu ilgili eksikleri gidererek yeniden başvuruda bulunmak zorundadır.

Uzlaştırma Sınav İlanı

Adalet Bakanlığına tabi bir müessese olan uzlaştırmacılık için sınavlar da bakanlık tarafından yapılmaktadır. Uzlaştırma Sınav İlanı bakanlığın Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafından yapılır. Daire Başkanlığı duyuruları http://alternatifcozumler.adalet.gov.tr/ adresinde yayınlanmaktadır.

Uzlaştırmacı Sınav Tarihi 2020

Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafından yapılacak duyurunun ardından 2020 yılı Uzlaştırma Sınav Tarihi belirlenecektir. Geçtiğimiz yıllarda uzlaştırmacılık sınavı mart aylarında gerçekleştirilmişti ancak bu konuda şimdiye kadar herhangi bir duyuru yapılmadı. Bu nedenle bu dönemde uzlaştırmacılık eğitimi için başvuruda bulunanlar sınav tarihine kadar gerekli eğitimi alarak sınava hazırlanma imkanı bulabilecektir.

Uzlaştırmacı Sınav Giriş Belgesi

Geçtiğimiz yıllarda uzlaştırmacı sınavı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı ile arasındaki protokol kapsamında Anadolu Üniversitesi tarafından yapıldı. Bu nedenle gerek sınav başvuruları gerekse uzlaştırmacı sınavı giriş belgesi alımı Anadolu Üniversitesinin Sınav Başvuru sayfası üzerinden gerçekleştirildi. Buradan da Uzlaştırmacı Kimdir, Nasıl Uzlaştırmacı Olunur? adlı makalemiz ile sınavı öncesi bilgi alabilirsiniz.

Uzlaştırma Sınav Sonuçları Nereden Açıklanıyor?

Uzlaştırma sınav sonuçları yine Adalet Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Uzlaştırma sınavına katılan adaylar sınav sonuçlarını bakanlığın http://alternatifcozumler.adalet.gov.tr/basvurusonuc/ adresli sitesinden öğrenebilir.Siz de daha önce uzlaştırma sınavına girdiyseniz yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin