uzlasma.org

2022 YILI UZLAŞTIRMACI ASGARİ ÜCRET TARİFESİ

2022 YILI UZLAŞTIRMACI ASGARİ ÜCRET TARİFESİ

Adalet Bakanlığı 5 bin uzlaştırmacı personel alımı başvurularını dün yani 8 Şubat 2022 tarihinde başlattı ve başvurular 18 Şubat 2022 Perşembe günü saat 23.59 da sona erecek.

Adaylar başvurularını internet üzerinden e-devlet şifresi, e-imza veya m-imza kullanarak

buradaki siteye giriş gerçekleştirecek. Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranda isminizin altında “Sınav Başvuru Formu” butonuna tıklayın. Gelen pencere de Kişisel Bilgiler (TC No, Ad-soyad), Deneyim ve Mesleki Bilgiler (Çalıştığı Kurum Türü, Çalıştığı Kurum, Görev/Meslek, Ünvan, Akademik Ünvan, Önceki Çalıştığı Kurumlar) soruları gelecek bunları cevapladıktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayın.

Gelen yeni pencere de Adres Bilgileri (İl, İlçe, Adres, Posta Kodu), İletişim Bİlgileri ( E-posta, Telefon, Cep Telefon) bunlarıda doldurup Devam et butonuna tekrar tıklayın. Sıradaki pencerede Öğrenim Durumunuzu seçiyorsunuz, Öğrenim Bilgilerinizi Seçiniz de 2 seçenek var bunlar:

Öğretim bilgilerini YÖKSİS’ten getir (Burayı işaretledikten sonra mezuniyet bilginizi seçmeniz gerekmektedir.)

YÖKSİS’te bilgilerim bulunmaktadır/Yurtdışı mezunuyum denkliğim var derseniz de Uzlaştırmacı Sınav başvurusunda kullanılması gereken mezun olduğunuz üniversiteyi seçin. Gelen bilgileri okuduktan sonra Bilgileri Kullan butonuna tıklayın. Diğer aşamalarda yaptığımız gibi devam et butonuna tıklayın. Sıradaki pencere de Sınava girmek istediğiniz il ve engel durumu sorularını cevaplayın ardından devam et butonuna tıklayın.

Gelen pencerede cevapladığınız bilgileri göreceksiniz, girilen bilgilerin kontrol edilerek alttaki onay kutucuğunu işaretleyip tamamla butonuna basınız. Bu bilgileri cevapladıktan sonra evrak yükleme kısmına yönlendirileceksiniz.Evrak yükleme evresini bir sonraki başlığımızda anlatacağız.

Uzlaştırmacı Sınavı Evrak Yükleme

Mezun olduğunuz fakülte:Hukuk Fakültesi veya diğer seçeneğine tıklayın. Mezuniyetinize ilişkin fakülteyi seçerek evrak türlerini yükleyiniz.

Birden fazla transkript yükleyecek adayların tek bir PDF dosyası haline getirerek yüklemeleri gerekmektedir. Yalnızda sistemin izin verdiği formatta evrak yükleyiniz.

Yüklenen evrakları kontrol edin ve kontrolünüzü sağladıktan sonra “Evrak Gönder” butonuna tıklayın. Karşınıza “….. başvuru numarasına ait internet yoluyla göndermek istediğiniz (evrak/evraklar) Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı gelen/giden evrak sorumlusu rolüne gönderilmiştir” ibaresi geldiyse başvurunuz tamamlanmış demektir, başarılar dileriz.

Uzlaştırmacı Olmanın Şartları

  • Türk vatandaşı olmak,
  • Tam ehliyetli olmak,
  • Kasten işlenmiş bir suçtan dolayı mahkûm olmamak,,
  • Fakülte mezunu olmak (Hukuk bölümü mezunu dışında veya diğer fakülte mezunları Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Muhakemesi Kanunu, Temel Hukuk, Ticaret Hukuku, İş Hukuku veya Borçlar Hukuku derslerinden en az 2’sini aldığını transkriptte göstermelidir),
  • Baroya kayıtlı olmak (Avukatlar için),
  • Terör örgütleriyle ilişkisi bulunmamak,
  • Adalet Bakanlığı’nın onay verdiği eğitim kuruluşlarından en az 36 saat teorik,
  • 12 saatte uygulamalı olmak kaydıyla eğitim almak (Alınan eğitimin geçerlilik süresi 2 yıldır, her 2 yılda bir yenilenmek zorundadır)
  • 6 ayda bir test usulü yapılacak olan Uzlaştırmacılık sınavından en az 70 geçerli notu alarak başarılı olmalı ve disiplin yönünden mesleğinden veya memuriyetten çıkartılmamış olmanız  gerekmektedir.

Hukuk Mezunları Da Eğitim Almak Zorunda Mı?

Uzlaştırma müessesesinin doğru işleyebilmesi için, Uzlaştırma Yönetmeliğinin 30. maddesinde “uzlaştırıcıların eğitimi” özel olarak düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, uzlaştırıcı olarak görevlendirilecek kişiler görevlerine başlamadan önce eğitim almaları ve görev yaptıkları sürece meslek içi eğitime tabi tutulmaları sağlanmaktadır. Yani buda demek oluyor ki mezun olunan bölüm fark etmeksizin herkes Uzlaştırmacılık Eğitimine tabi tutuluyor.

Sınava Kadar Eğitim Alınabilir Mi?

Başta bahsettiğimiz üzere başvurular 8 Şubat 2022 de başlayıp 18 Şubat 2022 de sona eriyor 10 günlük başvuru sürecinde başvurunuzu tamamladığınız takdirde: 9 Mayıs 2022  tarihine kadar yani sınava kadar vaktiniz var demektir. Eğitim yaklaşık 48 saatlik bir öğretim söz konusu, 36 saat teorik 12 saatte uygulamalı bir eğitim alırsınız buda total olarak 2 güne denk gelmektedir. Sınava başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 3 aylık bir zaman diliminiz olacak ve bu zaman diliminde rahatlıkla eğitiminizi tamamlayıp sertifikanızı alabilirsiniz. Eğitim hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ