uzlasma.org

Açık Cezaevi İzinleri Uzatıldı Mı? 2021 Yılı Açık Cezaevi İzinleri

Açık Cezaevi İzinleri Uzatıldı Mı? 2021 Yılı Açık Cezaevi İzinleri

2021 Yılı Açık Cezaevi İzinleri Devam Ediyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda yapılan görüşmeler dahilinde Sigorta Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik kabul edildi. Belirli borçların yapılandırmasını sağlayan bu kanunun yanında koronavirüs kapsamında izne ayrılmış mahkumların izin süresi de tekrar değerlendirildi.

Koronavirüs pandemisinin neden olduğu açık cezaevi izinlerinde cezaevindekilerin denetimli serbestlik iznine kavuşması 31 Ocak 2021 yılına kadar uzatıldı. Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığının ortak çalışması neticesinde salgının akıbetine göre daha sonra uzatma kararı da alınabilecek. Bugüne kadar 2 aylık süreçlerle 3 kere uzatılan izinler yasa gereği en fazla 7 kez uzatılabiliyor. Koronavirüsün devamı halinde en son tarih 31 Temmuz 2021 olabilir.

2021 Yılı Açık Cezaevi İzinlerinin Devamı Resmi Olarak Duyuruldu

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere 31 Ocak 2021 yılına kadar uzatılan denetimli serbestlik resmi olarak duyuruldu. Hükümlülerin koronavirüs tedbirleri neticesinde cezaevi izinlerine devam edeceği açıklandı. 31 Temmuz 2021 yılına kadar uzatılabilir izinlerde Sağlık Bakanlığı’nın Bilim Kurulu ile yapacağı görüşmeler büyük rol oynuyor. Bilim Kurulu’nun ilettiği rapora binaen Sağlık Bakanlığı da aldığı kararları Adalet Bakanlığı ile görüşüyor ve nihai olarak TBMM içinde görüşülüp oylanıyor.

Denetimli Serbestlik Nedir?

Hükümlülerin sosyal hayata alışması ve ailesiyle olan bağlarını güçlendirmesi için oluşturulan denetimli serbestlik, hükümlülerin ceza sürelerini sosyal hayat içerisinde yaşamasına verilen addır. Belirli suçlar denetimli serbestlik yasasının dışında bırakılmıştır. Buna göre kasten öldürme, aile bireyleri veya savunmasız bireyleri yaralama, terörle mücadele, anayasal düzene karşı suç işleme, milli savunma ve devlet sırlarına karşı suç işleme, cinsel dokunmazlığa karşı suç işleme vb suçlar denetimli serbestlik kapsamında değerlendirilmez. Hükümlü cezasını cezaevinde çekmeye devam eder.

Denetimli Serbestlik İhlal Edilirse Neler Olur?

Hükümlüler denetimli serbestliğe uyacağını kabul ederek tahliye edilmektedir. Hükümlü denetimli serbestliğin kurallarını yerine getirmediği taktirde tekrar yakalanarak cezaevine gönderilir. Cezasının kalan kısmını cezaevinde çeker.

Denetimli serbestlik neticesinde hükümlüye elektronik kelepçe de takılabilmektedir. Hükümlünün bulunabileceği alanları (ev, parka, bahçe vb) belirleyip, o alanlar dışında hükümlünün bulunması denetimli serbestliği ihlal ettiği anlamına gelir. Hükümlünün denetimli serbestliği iptal olur ve tekrar cezaevine gönderilir.

2021 Açık Cezaevi İzinlerinin Çıkış Nedeni Nedir?

2020 itibariyle açık cezaevi indirimleri başlatılmıştır. Cezaevi sağlık koşullarından ötürü Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın ortak çalışması neticesinde koronavirüsün daha fazla yayılmaması için hükümlülerin açık cezaevi izinleri alması kabul edilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ