Açık cezaevine geçme konusunda yetki değişikliği mi geliyor?

0
47

Bakan Gül İstanbul’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Açık cezaevine geçme yetkisini cezaevi idare ve gözlem kurulundan alarak infaz hakiminin yetkisine vermeyi düşünüyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu. Adalet Bakanlı Abdulhamit Gül, Ceren Özdemir cinayeti kapsamında ilgililer hakkında idari soruşturmanın başlatıldığı bilgisini de verdi.

Ceren Özdemir’in katilinin açık cezaevinden firar ettiğinin ortaya çıkmasından sonra, açık cezaevlerinin işleyişi ve hükümlülerin kapalı cezaevinden açık cezaevine geçme süreciyle ilgili tartışma başladı. Bu konu Bakan Gül’ün de gündemindeydi. 

Adalet Bakanlı Abdulhamit Gül konuşmasına: “Yargı kararlarının yanlışı eksiği elbet olacaktır. Basının da bunu haber yapması normaldir. Algının olgunun birbirinden ayrılması gerekir. Verilen bir mahkeme kararı sosyal medyada baskıyla alınmış gibi lanse ediliyor. Elbette hatalar olabilir. Hatalar yargının olağan işleyişinde halledilebilir. Yeniden yargılama, temyiz süreçleri vardır. Bu süreçlere müdahale edilmesi yargının bağımsızlığı ile bağdaşmaz. Adalet Bakanı’nın bir cübbesi, mahkemesi yoktur.” şeklinde devam etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin