uzlasma.org

Adli Para Cezası Nedir?

Adli Para Cezası Nedir?

Adli para cezası; Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında yeri olan ve bazı nedenlerden dolayı kişilerin, mahkeme kararı ile bir miktar para ile cezalandırılmasıdır. Adli para cezası nedir? sorusu ise özellikle hakaret suçu işlemiş ve bu işlemiş olduğu suç mahkeme kararı ile sabitlenmiş olan kişilerin merak ettiği sorulardandır. 5237 sayılı kanun gereğince yürürlükte olan adli para cezası ise, 52’inci madde gereğince, kişilerin işlemiş olduğu bazı nedenlerden dolayı ödemiş olduğu cezalardan bir tanesidir.

Adli Para Cezası Nasıl Hesaplanır?

Adli para cezasının hesaplanması ise, en azı 5 günden az ve en fazla 730 gün süresini geçmemek kaydı ile hesaplanır. Bu hesaplanan ceza ise kişi tarafından ödenir ve Devlet Hazinesine aktarılır. Adli para cezası hesaplanırken en alt ve en üst limitler belirlenmiştir. Buna göre adli para cezası ödeyecek olan kişinin her bir gün için en az 20 tl vermesi gerekmektedir. Kişinin gelir durumuna ve ekonomik haline göre bu paranın en üst sınırı ise, 100 tl olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlar kanun gereği sabitlenmiş ve kişi kaç gün ceza aldığı ise, belirlenen bu fiyatlar ile çarpılarak kişinin ödeyeceği adli para cezası ortaya çıkmaktadır.

Adli Para Cezası Alınmasının Uygulama Alanları ve Nedenleri Nelerdir?

Bir suçtan dolayı mahkeme kararı kişiye sadece hapis cezası verirken, bunun yanında da ayrıyetten adli para cezası verilmektedir. Hem hapis hem de adli cezanın yanı sıra, sadece adli para cezası olan durumlar bulunmaktadır ve bu haller belli suçlar sonucunda belirlenmiştir.

Kişinin adli ve yanında hapis cezası alacağını gösteren cezalar şu şekilde olmaktadır.

  • Bilerek çevreyi kirleten kişilere kanun gereği sadece belirlenen adli para cezası verilir. Taksirle işlenin bu suçun hapis cezası ile cezalandırılması ise mümkün değildir.
  • Eğer bir kişi dolandırıcılık ve kamu görevini kötüye kullanma gibi suç işlerse, bu hem adli hem de hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.
  • Hem hapis, hem de adli ceza olarak yürürlükte olan suçlardan bir tanesi ise, resmi belgelerin düzenlenmesinde sahtekarlık yapmak ve belgeler ile ilgili yalan beyanda bulunmaktadır.

Türk Ceza Kanunları ise, mahkeme kararı ile hapis ile belirlenmiş bazı cezaları, adli para cezasına çevrilmesine izin vermektedir. Bu cezalardan bir tanesi ise kişinin kasti olarak işlemiş olduğu suçları kapsamaktadır. Mahkeme ise kişinin işlemiş olduğu kasti bir suçu, belli bir rakam ile sabitleyerek adli para cezasına çevirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ