uzlasma.org

Adsense Vergi 2022

Adsense Vergi 2022

Öncelikle google adsens sistemi nedir, nasıl çalışır? bundan bahsedelim.

Google AdSense, Google tarafından geliştirilmiş olan üst düzey bir reklam ağıdır. Kullanıcıların Adwords ile verdikleri reklamların Admob, Youtube, web siteleri gibi platformlarda backlink ile gösterilmesine aracılık eder. Google üzerinden reklam vermek isteyen kişi veya kurumlar, Adwords’e kayıt olduktan sonra kendi belirledikleri bütçe ve anahtar kelimelerle reklamlarını yayımlatabilmektedirler. Google AdSense yayıncılara ve site sahiplerine sundukları online içerik ve paylaşımlar üzerinden para kazanabilecekleri bir yol sunmaktadır. Google daha sonra reklam türüne bağlı olarak reklamlara yapılan kullanıcı tıklamalarına veya reklam gösterimlerine, tıklanmalara göre reklamlar için ödeme yaparlar.

Google AdSense yoluyla kazanç elde etmek için Google AdSense hesabı oluşturmanız gerekmektedir. AdSense hesabı oluşturulduktan sonra para kazanmak için bu hesabın etkinleştirilmesi ve doğrulanması gerekmektedir. AdSense hesabı tamamen etkinleştirildiğinde reklam ayarları yapılandırılır ve tıklanmaya ve görüntülenmeye bağlı olarak para kazanmaya başlanılır.

Google AdSense ödeme döngüsü aylık olarak yapılmaktadır. Ay boyunca tahmini kazançlar tahakkuk eder, takip eden aybaşında kazançlar kesinleşir ve ödeme sayfasındaki bakiye kısmına eklenir. Bakiye ödeme sınırını aşarsa ve herhangi bir ödeme bekletmesi yoksa ödeme her ayın 21’i ile 26’sı arasında yapılmaktadır. Söz konusu ödemeler genel itibariyle Google İreland Limited firması tarafından Citibank’ta bulunan banka hesabı üzerinden istediğiniz hesaba gönderilmektedir. 

Google Adsense sisteminden elde edilen gelirler, gelir vergisine konu olur mu?

Google Adsense sisteminden elde edilen gelirin vergiye tabi olabilmesi için tek seferlik değil, sürekli olması gerekir. Kural olarak arızi şekilde elde edilen kazançlar kesinlikle vergiye tabi tutulmaz. Bir kazancın arızi olup olmadığı ise, kazancın elde edilmesi sayısı ile doğrudan bağlantılıdır. Sıklıkla, birden fazla şekilde, sürekli olarak bir kazanç elde edilme durumu varsa bu tek seferlik gelir olmaktan çıkar ve doğal olarak vergiye tabi tutulur.

Şayet sürekli ise bu kazancın hangi gelir unsuruna (ticari, sınai, serbest meslek faaliyeti vb.) bağlı olarak girdiğine baktığımızda özelgelerde genellikle ticari kazanca sokulduğunu görmekteyiz buda doğal olarak vergiye tabi tutulur.

Google Adsense sistemi üzerinden elde ettiği geliri kayıt ve beyan dışı bırakan kişiler ne ile karşılaşabilir?

Beyan yükümlülüğüne uymayan vatandaşlar adına vergi müfettişlerinin hazırlayacağı raporlar veya takdir komisyonu kararları üzerine cezalı vergi tarhiyatları ile yüksek ihtimalle karşılaşabilirler. Ancak, bu cezalı tarhiyatlar yapılırken gerçek gelirin vergilendirilmesinin amaçlanması ve hesaplanması gerekmektedir. Bunun için de elde edilen gelirler yanında, bu gelirlerin elde edilmesi için katlanılan maliyet-giderlerin araştırılarak doğru bir şekilde bilanço hesaplanması gerekmektedir.

Ancak, uygulamada gerçek giderin araştırılması yerine varsayıma dayalı olarak yani tahminen gelirin belli bir oranının(genellikle %50-55’ i) gider olarak dikkate alındığını görüyoruz. Bu durum gerçek gelirin vergilendirilmesi ilkesine karşıdır.

Böyle bir durumla karşılaşan kişilerin bu durumu Vergi Mahkemesi önüne taşıyarak sonuç almaları mümkündür diyebiliriz.

Adsense Vergisi Hakkında Sonuç Olarak

Google gelirlerinin vergilendirilmesi, Google reklam gelirlerinin vergilendirilmesi ile Google Adsense sistemi üzerinden süreklilik arz edecek şekilde gelir elde edilmesi durumu söz konusu olur ise; bu gelirle ilgili vergi mükellefiyeti tesis ettirilip, bu gelirin kayıt ve beyanlara yansıtılarak bilanço ve gelirlerin hesaplanması, kayıt edilmesi gereklidir.

Yine aynı şekilde verilen hizmetten Türkiye’de yararlanma durumu söz konusu ise katma değer vergisi mükellefiyeti de tesis ettirilmesi gerekmektedir. Şayet verilen hizmet yurt dışındaki müşterilere yönelik ise katma değer vergisinden istisna olacağı için katma değer vergisi mükellefiyeti tesisine genellikle gerek yoktur sıkıntı olmaz. Buna rağmen, mükellefiyet tesis ettirilip cezalı tarhiyatlarla muhatap olunursa olayın Vergi Mahkemesine taşınması ve olumlu sonuç alınması mümkündür sonuna kadar takipçisi olabilirsiniz.

Diğer taraftan, anılan sistem üzerinden elde edilen gelir kayıt ve beyan dışı bırakılmış ve bu nedenle cezalı tarhiyatlarla karşılaşılmış ise de, bu tek başına yapılan cezalı tarhiyatların doğru olduğunu yansıtmaz.

Bu durumda cezalı tarhiyata ilişkin vergi inceleme raporunu tetkik edilip gelir ve giderlerin nasıl hesaplandığına bakılmalı ve doğru argümanlarla konu Vergi Mahkemesi önüne taşınarak hak aranmalıdır.

Daha önce de yukarıda belirttiğimiz üzere, vergi yargısı özel bir yargı alanıdır diyebiliriz. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu yanında 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nda da usule ilişkin özel düzenlemeler de mevcuttur ve bu düzenlemelere göre işler yürümektedir. Vergi tekniği bilgisi yanında tabi ki vergi hukuku bilgisi de gerektirir. Bu nedenle vergi yargısına taşınacak davaların alanınca uzman vergi hukukçuları ve bilir kişiler tarafından yürütülmesi olumlu sonuç alabilmek açısından önemlidir.

Google adsense vergi konusunda bir sıkıntı yaşamamak için hukuki destek almanız konusunda tavsiye ediyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ