Anayasa Mahkemesi, memurluğa giriş şartlarından “Güvenlik Soruşturması” şartını iptal etti

0
52

2018 yılında yapılan bir düzenleme ile kamu hizmetine atanacak kişiler hakkında “Güvenlik Soruşturması” ve “Arşiv Taraması” yapılacağı yönünde şart getirilmişti. CHP, 7070 sayılı “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki Kanun”un bazı maddelerinin iptali talepli Anayasa Mahkemesine başvuru yapmıştı.

Anayasa Mahkemesi, kamu hizmetine giriş için istenilen “Güvenlik Soruşturması” ve “Arşiv Taraması” şartını “Kişisel Verilerin ve Özel Hayatın Gizliliğinin Korunması hususunun anayasal bir hak olduğu ve anayasa teminatında olduğu belirtilerek, iptal kararının gerekçe kısmında;

“Kuralda güvenlik soruşturma veya arşiv araştırması yapılması memurluğa alımlarda genel şartlar arasında sayılmasına karşın güvenlik soruşturmasına ve arşiv araştırmasına konu edilecek bilgi ve belgelerin neler olduğuna, bu bilgilerin ne şekilde kullanılacağına, hangi mercilerin soruşturma ve araştırmayı yapacağına ilişkin herhangi bir düzenleme yapılmamıştır.

Diğer bir ifadeyle güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılmasına ve elde edilecek verilerin kullanılmasına ilişkin temel ilkeler belirlenmeksizin kuralla sadece güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması devlet memurluğuna alımlarda aranacak şartlar arasında sayılmıştır.”

Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği ve iptal talebini reddettiği diğer hususlar

Ayrıca kararda, “Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda devlet memurluğuna atanmasında esas alınacak kişisel veri niteliğindeki bilgilerin alınmasına, kullanılmasına ve işlenmesine yönelik güvenceler ve temel ilkeler kanunla belirlenmeksizin bunların alınmasına ve kullanılmasına izin verilmesi Anayasa’nın 13’üncü, 20’nci ve 128’inci maddelerine bağdaşmamaktadır” ibaleri yer aldı.

Anayasa Mahkemesi, terör suçundan tutuklu olanların cezaevlerinde avukatları ile görüşmelerinin kayıt altına alınması, tarafların birbirine verdiği belgelere el konulması ve görüşmelerin sınırlandırılması hakkındaki düzenlemeleri de iptal etti.

Hüküm ile, iptal kararları 9 ay sonra yürürlüğe girecektir. Anayasa Mahkemesi, sanık vekilinin mazeret sunmaksızın duruşmaya gelmemesi ya da terk etmesi nedeniyle yargılamanın devam edeceğine dair düzenleme hakkındaki iptal talebini reddetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin