uzlasma.org

Anayasa Mahkemesi’nden Wikipedia kararı

Anayasa Mahkemesi’nden Wikipedia kararı

Anayasa Mahkemesi, ülkemizde yaklaşık 2,5 yıldır giriş yasağı bulunan Wikipedia internet sitesine erişimin engellenmesine ilişkin ihlal kararı verdi ve kararı veren Sulh Ceza Hakimliğinden yasağın kaldırılmasını istedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internetin en büyük ansiklopedisi olarak kabul edilen Wikipedia’ya 29 Nisan 2017’de erişimin engellenmesine karar vermişti. Wikipedia sitesinde bulunan ve ülkemizi terör örgütleri ile işbirliği içerisinde gösteren içeriklerin kaldırılmaması olarak gerekçelendirilmişti.

Ankara 1.Sulh Ceza Hakimliği Kararıyla Onanmıştı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 5651 Sayılı Kanun’un 8/A maddesi uyarınca aldığı karar, Ankara 1.Sulh Ceza Hakimliği tarafından onanmıştı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kararın alındığı dönemde yapmış olduğu açıklamada, ““Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır.” demişti. Wikipedia internet sitesinin avukatları ise, alınan karara karşı itirazda bulunmuştu fakat internet sitesine erişimin engellenmesi kararı kaldırılmamıştı. Wikipedia internet sitesinin avukatları, hukuksal yolların bitirilmesiyle birlikte 2017 yılında Anayasa Mahkemesi’ne başvurda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından gerçekleştirilen görüşme sonucuna göre erişimin engellenmesi kararı sebebiyle Wikipedia internet sitesinin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine dair karar verdi. Oyçokluğuyla alınan karar verildi. Alınan karar, ifade özgürlüğüne dair ihlalin ortadan kaldırılması ve internet sitesne erişim yasağının kaldırılması için ilgili sulh ceza hakimliğine gönderildi.

Erişimin Engellenmesi Kararı Tartışma Yaratmıştı

Erişim kaldırılmadan önce, Türkiye’den de çok fazla kişi tarafından ziyaret edilen sitede, ansiklopedik anlamda veriler, alıntılar, tezler, tanımlar ve daha nice içerik bulunmakta. Erişim yasağının konulduğu günlerde oldukça ses getiren kararın ardından Wikipedia internet sitesine erişimin tekrar açılması birçok kesimi memnun edecektir.

Özellikle internet üzerinde forumlarda ve birçok tartışma platformunda yorumlara mevzu olan Wikipedia internet sitesine erişimin engellenmesine kararına ilişkin olarak destek yorumları kadar, erişimin engellenmemesi gerektiği yönünde de görüş bildiren kesimler mevcuttu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ