Ankara 4. İdare Mahkemesi: Atatürk’ün şartlı bağışına aykırı işlem yapılamaz

0
52

Ankara 4’üncü İdare Mahkemesi, “Atatürk’ün şartlı bağışına aykırı işlem yapılamaz” dedi. İdare Mahkemesinin kararı, ABD Büyükelçiliği’nce yaptırılan Çukurambar’daki inşaatı da bağlamakta.

Geçilen habere göre Ankara 4. İdare Mahkemesi, Şehir Plancıları Odasınca açılan davada, 5 Eylül 2019 tarihinde müzayede ile satışa çıkarılan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi hakkında, ‘Yürütmeyi durdurma’ kararını verdi. Kararın gerekçe kısmında, “Atatürk Orman Çiftliği arazilerinde ticaret ve konuta izin verilemez. Atatürk’ün şartlı bağışına aykırı işlem yapılamaz” şeklinde hüküm kuruldu. İdare Mahkemesinin vermiş olduğu karar , Amerika Birleşik Devletlerinin yeni Ankara Büyükelçiliği inşaatının devam ettiği 37 bin metrekarelik araziyi de kapsamakta.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yaptığı açıklama ile şunları söyledi:

“Bu arazi için ‘AOÇ arazisi değil’ diyen TOKİ, toplumu yanılttığı ve gerçekleri gizlediği için kamuoyundan özür dilemeli. Kararla birlikte ABD Büyükelçiliği’nin AOÇ arazisinde devam eden inşaatının da hukuksuz olduğu ortaya çıktı. Karar AOÇ’den Gazi Üniversitesi’ne, Gazi Üniversitesi’nden TOKİ’ye devredilen arazilerin, AOÇ arazisi olduğunu ve burada herhangi bir şekilde şartlı bağışa aykırı işlem yapılamayacağını ifade etmektedir. Emsal niteliğindedir. ABD Büyükelçiliği’ne ilişkin olarak açtığımız ve devam eden dava dosyasına da bu kararı sunacağız.”

Kayıp Yaşayabilir

Şehir Planlamacıları Odası tarafından açılan idare davasında yürütmeyi durdurma kararı aldıran Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ender İplikçi ise ABD Büyükelçiliği inşaatının yapıldığı alan Atatürk Orman Çiftliği’nin sınırları içinde. Bu alanda ihaleye girenler ve iş yapmaya çalışanlar büyük kayıplar yaşayabilir” şeklinde açıklama yaptı.1983 yılında çıkarılan bir kanun ile Atatürk Orman Çiftliği arazilerinden bir kısmı şartlı biçimde ve tıp fakültesi yapılması için Gazi Üniversitesi’ne verildi. Fakat bu araziler daha sonra Başbakanlık TOKİ’ye devri yapıldı. Arazilerin 37 bin metrekaresi Başbakanlık TOKİ tarafından 88 milyon dolar bedelle ABD’ye satıldı. Geriye kalan arazilerin ise 5 Eylül 2019 tarihinde yaptırılacak açık artırma ile satışa ıkarılması planlanıyordu. Çukurambar’daki 37 bin metrekarelik arazi üzerine ABD’nin yeni Ankara Büyükelçiliği inşaatı halen devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin