uzlasma.org

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma Davası

Medeni Kanun Hükümlerine göre, boşanma davası Anlaşmalı Boşanma Davası ve Çekişmeli Boşanma Davası olmak üzere iki şekilde açılabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası, eşlerden ikisinin de boşanma sonucunda verilecek hükümleri anlaşarak boşanmaları anlamına gelmektedir.

Diğer boşanma davası açılma yöntemi olan, Çekişmeli Boşanma Davası ise; tarafların arasında görülmekte olan boşanma davasında kusurlu tarafın, maddi ve manevi olmak üzere tazminat hususunun, nafaka, varsa çocukların velayetin, ev eşyası ve malvarlıklarının paylaşımı gibi konularda yaşanan çekişmenin görüldüğü dava türüdür. Çekişmeli Boşanma Davası, genel ve özel sebepler olmak üzere iki sebep üzerinden açılabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları

Anlaşmalı boşanma davası şartları, Türk Medeni Kanunu 166/3 maddesinde tanımlandığı üzere,

  • Evliliğin asgari 1 yıl sürmesi, boşanma davası için eşlerin birlikte başvurması gerekmektedir. Bu maddede belirtilen 1 yıllık süre, resmi makamlarca kıyılan nikah tarihi baz alır. Çiftlerin arasındaki nişanlılık, imam nikahlı bulunulan süre vs bu süreye dahil edilmez.
  • Ayrıca eşlerden birinin açtığı çekişmeli boşanma davasını, diğer eşin kabul etmesi durumunda da anlaşmalı boşanmadan söz edilebilir. Tarafların çekişmeli boşanma davası sırasında imzaladıkları anlaşmayı mahkemeye sunmaları gerekmektedir.
  • Anlaşmalı Boşanma Davalarında, kanuna göre evlilik birliğinin sürdürülemez hale geldiği, evlilik makamının temelinden sarsıldığı, evliliğin sürdürülmesinin anlamsız olduğu kabul edilmektedir.
  • Anlaşmalı Boşanma Davalarında da duruşma yapılır. Duruşmada, Aile Mahkemesi (Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerleşimlerde görevli Asliye Hukuk Mahkemesi) hakimi, eşleri dinleyerek; anlaşmada belirtilen hususların hür iradelerle imzalandığına kanaat getirmeli, varsa müşterek çocukların velayeti hususu, boşanmanın maddi sonuçları gibi hususları hükme bağlar. Duruşmada tarafların boşanma kararlarını bizzat söylemeleri gerekmektedir. Tarafların avukatlarının duruşma sırasında boşanma kararını açıklamaları mümkün değildir. Aile Mahkemesi hakimi, tarafların iradelerinin herhangi bir sebeple zedelendiği kanaatine varırsa, anlaşmalı bile olsa boşanmayı reddedebilir.
  • Aile Mahkemesi hakimi, tarafların imzalamış oldukları sözleşmedeki hususların tamamını uygun bulmalıdır. Aksi taktirde Aile Mahkemesi hakimi tarafların veya müşterek çocuklarının çıkarları doğrultusunda, gerekli gördüğü taktirde anlaşmada değişiklikler yapabilir.
  • Aile Mahkemesi hakimince belirtilen (belirtildiği taktirde) hususların, taraflarca kabul edilmesi halinde boşanma sağlanır.

 

Boşanmadan Sonra Tekrar Evlilik (İddet Süresi)

İddet Süresi Nedir ?

Boşanma davasının sonuçlanmasının ardından erkek istediği zaman tekrar evlenebilmekte serbest iken, kadınlarda durum biraz değişiktir. Boşanma davası ile boşanan kadın, kararın kesinleşmesinden itibaren 300 gün bekleyerek evlenebilir. Kadın bu kadar süre beklemek istemiyorsa, hamile olmadığını kanıtlamalıdır, ya da boşandığı eşi ile tekrar evlenmek istemesi halinde mahkemeden buna ilişkin karar alarak evlenebilir. Boşanmanın ardından beklenmesi gerekli olan süreye “İddet Süresi” denir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ