uzlasma.org

Arabada maske zorunlu mu? Cezası var mı?

Maske hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Hal böyle olunca da arabada maske takmak zorunlu mu sorusu merak konusu haline geldi.

Arabada maske zorunlu mu? Cezası var mı?

Türkiye’de 2020 yılı Mart ayı itibariyle COVID-19 virüsü sebebiyle alınan önlemler kapsamında 81 ilde maske takma zorunluluğu geldi. Koronavirüs hastalığı havadan damlacık yoluyla bulaşan bir hastalık olduğundan, maske hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Hal böyle olunca da arabada maske takmak zorunlu mu değil mi, bu soru halk arasında merak konusu haline geldi. Maske takmak açık alanlara, sokaklarda ve caddelerde zorunlu hale getirildi. Bu kurallara uymayan vatandaşlar idari para cezası ile cezalandırılıyorlar.

Ülkemizde ve dünya da bulunan koronavirüs salgını hala devam etmektedir. Virüsün mutasyona uğraması sebebiyle bu süre biraz daha uzayacak gibi gözüküyor. Mart ayından bu zamana kadar gelen süre içinde normalleşme çalışmalarına başlandı ancak bu durumda vakaların arttığı gözlenmiştir. Buna önlem olarak maske takmak zorunlu hale gelmiştir.

İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderilen bildirimde, maske takma zorunluluğuna ve uymayanlara ceza kesileceğine yer verilmiştir. Bu bildirim araba da maske takmanın zorunluluğunu da içermektedir. Korona vaka sayıları gün geçtikçe daha fazla arttığından, il pandemi kurulları bölgesel olarak tedbirleri arttırmıştır. Virüsten korunma yönteminin başında havayla teması az da olsa önleyen maskeler geliyor. Özel araçlarda maske takmayan vatandaşlar için cezanın ne kadar olduğu sorusu da hayatımızda önemli bir yere sahiptir.

Açık ve kapalı alanlarda, özel araçlarda maske takmak durumlarına ilişkin zorunluluklar il bazında değişiklik gösterebilir. Bilim kurulunun da önerisiyle arabada maske takmak zorunlu hale geldi. Özel aracınız içinde eğer evde beraber yaşmakta olduğunuz kişiler dışında birileri varsa arabada maske takmak zorunludur. Bu kuralın dışında özel arabada maske takmak zorunlu değildir. Özel aracınızda eğer birden fazla kişi bulunmaktaysa arabada maske takmak zorunludur. Özellikle Ankara ve İstanbul illerinde bu kurala daha çok dikkat ediliyor.

İl Hıfzıssıhha Kurulları ‘İller genelinde tüm özel binek ve ticari araçlar ve taksilerde şoför dahil üç (3) kişinin bulunabileceğine, birden fazla kişinin bulunduğu araçlarda maske takmak zorunludur.’ açıklamasını yapmıştır.

Yukarıda belirtilen durumların uygulanmasının, denetiminin ve takibinin sorumluluğu kolluk birimleri ve zabıta çalışanlarına aittir.

Kararlara uyulmaması halinde, her yakalanmada ayrı ayrı olmak koşulu ile, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince maskesiz gezmenin cezası 900 TL’dir. Arabada maske takmamanın cezası da 900 TL olarak belirlenmiştir.

Bunların yanında Kanunda; toplu taşıma araçlarında maske takmanın zorunluluğuna, toplu taşıma araçlarına yolcu taşıma kapasitesinin yarısı kadar yolcu almasına, arabalarda ve toplu taşıma araçlarında maske ve dezenfektan bulunmasının zorunlu hale gelmesine, araçlarda, toplu taşıma araçlarında ve duraklarda sosyal mesafenin korunması gibi durumlara da yer verilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    BİR YORUM YAZ