Arabuluculuk Nedir ?

1
18

Hukuki süreçlerde sonuçların doğru bir şekilde çözüme kavuşması ve uyuşmazlıkların da giderilmesi adına, arabulucuktan fazlaca faydalanılmaktadır. Arabulucuk hizmeti, ortaya çıkmış olan bir uyuşmazlığı, tarafsız ve uzman olan üçüncü bir kişi tarafından sona erdirilmesini amaçlayan ve mahkeme dışı çözüm yöntemlerinden birisidir. Bu yol ile uyuşmazlıklar hızlı, uygulanabilir ve kesin bir şekilde çözülmektedir. Çıkarılan yasa ile birlikte de, bu yöntemin ortaya çıkabilecek herhangi bir uyumsuzluk için kullanılabileceğini belirtebiliriz. Özellikle ticari alanda ortaya çıkan uyuşmazlıklar, iş hukukundan ortaya çıkmış ihbar ve kıdem tazminatları ile maddi ve manevi tazminat davaları, mirasın eşit bir şekilde paylaştırılmaları konusunda ortaya çıkan uyuşmazlıklarda çok sık başvurulduğunu söyleyebiliriz. Genellikle hukuki sürecin uzun sürdüğü bu gibi durumlarda, arabulucu hizmeti ile sonuca ulaşmak isteyen kişilerin sayısı bir hayli fazla olmaktadır.

Bu süreçte üçüncü kişi olarak nitelendirilen arabulucu, taraflar arasındaki iletişim sürecini planlarken dört önemli amaç çerçevesinde işlemlerini sürdürecektir. Bunlar;

  • Öncelikle hukuki sorunun açık bir şekilde tespit edilmesi.
  • Her iki tarafın menfaatlerini ayrı ayrı değerlendirerek, taraflara bu konu hakkında bilgi sunmak.
  • Tespit edilmiş olan hukuki sorun, her iki tarafından menfaatlerine uygun, eşit ve dengeli bir şekilde çözümleyerek anlaşmaya varılması, bunun için de tüm iletişim ve müzakereleri organize etmek.
  • Her iki taraf da menfaatleri uyuştuğunda yani anlaşmaya vardıklarında, tarafların iradeleri ile bu kararı aldıklarını belirten anlaşmayı düzenlemek ve ilerleyen süreçte aynı konudan ortaya çıkacak durumların da engellenmesini sağlamak.

Arabulucuk, kendi içerisinde de iki ana bölüme ayrılmaktadır. Bu hizmetten faydalanacak olan kişilerin bilmesi gereken bu iki durum da aşağıdaki gibidir.

  • Zorunlu Arabuluculuk: Ticari davalar, iş davaları, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ve maaşlar üzerinde bir anlaşmazlık bulunuyorsa, hukuki süreç başlatılmadan arabulucu hizmeti alınması zorunludur. Çözüm bulunmazsa hukuki süreç başlayacaktır.
  • İhtiyari Arabuluculuk: Tarafların bir arabulucudan destek almasının zorunlu olmadığı anlaşmazlıklarda, dava açmadan önce bir arabulucuya ihtiyaç duyması ve başvurması durumuna verilen isimdir. Kişiler tasarruf edebilecekleri tüm özel hukuk uyuşmazlıkları için ihtiyari olarak nitelendirilen arabulucuk hizmetinden faydalanabilecektir.

Arabuluculuk Bürosu’na başvuru yapılırken taraflardan ücret alınmamaktadır. Taraflar arabuluculuk görüşmesi esnasında anlaşamazlarsa 2 saat ücreti Adalet Bakanlığı bütçesinden ödenmektedir. Eğer taraflar anlaşırlar ise ücret, aksi yönde bir karar alınmadıkça taraflarca eşit olarak ödenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin