uzlasma.org

Arabuluculuk Nedir? Arabuluculuk Üzerine Her Şey

Arabuluculuk Nedir? Arabuluculuk Üzerine Her Şey

Arabuluculuk, aralarında hukuki anlaşmazlıklar bulunan kişileri bir araya getirerek, tarafların arasında görüşme yapmak, müzakerede bulunmak suretiyle tarafların birbirlerini anlamalarını sağlayarak çözüm yolu arama işlemlerinin tamamı olarak nitelendirilebilir. Arabuluculuk müessesesinde esas olan tarafsızlıktır. Her iki tarafında çıkarlarına zarar vermeyecek şekilde işlemleri gerçekleştirmek ve sonuca bağlamak esastır.

Kimler Arabulucu Olabilir?

Adalet Bakanlığınca arabulucular listesine kayıtlı olan hukukçular ancak arabulucu olabilir. Hukuk Fakültesini bitirmiş olmak, en az 5 yıllık meslekî tecrübeye sahip olmak başlıca şartlardır. Kanun ve Yönetmeliklerde belirtilen özellikleri taşıyan kişiler, Adalet Bakanlığınca yapılan yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olmaları halinde arabuluculuk listesine kayıt edilirler.

Arabuluculuk Alanına Dahil Konular Nelerdir?

Tarafların serbest tasarruf ettikleri iş veya işlemler dolayısıyla oluşan uyuşmazlıklar Arabuluculuk işlemlerinin kapsamında yer alır. İş Hukuku, Kira Hukuku, Tüketici Hukuk, Ticaret Hukuku gibi uyuşmazlıklar Arabuluculuk kapsamındadır. Fakat kamu düzenine ilişkin uyuşmazlıklar arabuluculuk kapsamında yer almazlar.

Arabuluculuk Başvurusu Nasıl Yapılır?

Taraflardan biri veya ikisi birden, dava açılmadan önce veya davanın herhangi bir aşamasında arabulucuya başvurma talebinde bulunabilir. Ayrıca taraflardan biri diğer tarafa arabulucuya başvurma teklifinde bulunabilir. Tarafların kabulü halinde dosya arabulucuya verilir, tarafların arabuluculuk teklifini reddetmesi halinde dava aynen devam eder veya açılmamışsa açılır. Ayrıca arabulucu teklifine 30 gün yasal süresinde cevap verilmemiş olması halinde arabuluculuk teklifi reddedilmiş sayılır.

Arabulucu Anlaşma Tutanağı Nedir?

Arabuluculuk işlemleri sonucunda, arabuluculuğun nasıl sonuçlandığı arabulucu tarafından düzenlenecek bir tutanakta belirtilir.

İcra Edilebilirlik Şerhi Nedir? Nasıl Alınır?

Arabulucu tarafından düzenlenir. Arabulucu ve taraflar tarafından imza altına alınması gerekir. Taraflar imzadan imtina ederlerse, yalnızca arabulucu tarafından da imza altına alınabilir. Arabuluculuk işlemleri neticesinde anlaşma sağlanması durumunda, taraflar edimin icra edilebilirliği için mahkemeden şerh verilmesini talep edebilirler.

Arabulucuk Çeşitleri Nelerdir?

  • Zorunlu Arabuluculuk: Ticari davalar, iş davaları, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ve maaşlar üzerinde bir anlaşmazlık bulunuyorsa, hukuki süreç başlatılmadan arabulucu hizmeti alınması zorunludur. Çözüm bulunmazsa hukuki süreç başlayacaktır.
  • İhtiyari Arabuluculuk: Tarafların bir arabulucudan destek almasının zorunlu olmadığı anlaşmazlıklarda, dava açmadan önce bir arabulucuya ihtiyaç duyması ve başvurması durumuna verilen isimdir. Kişiler tasarruf edebilecekleri tüm özel hukuk uyuşmazlıkları için ihtiyari olarak nitelendirilen arabulucuk hizmetinden faydalanabilecektir.

Dipnot: Arabuluculuk Bürosu’na başvuru yapılırken taraflardan ücret alınmamaktadır. Taraflar arabuluculuk görüşmesi esnasında anlaşamazlarsa 2 saat ücreti Adalet Bakanlığı bütçesinden ödenmektedir. Eğer taraflar anlaşırlar ise ücret, aksi yönde bir karar alınmadıkça taraflarca eşit olarak ödenmektedir.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ