uzlasma.org

Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Alınır?

Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Alınır?

Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı, meydana gelen bir kaza sonrası aracın onarımın ardından ikince el piyasa fiyatına göre değer kaybetmesidir. Araç kusursuz bir şekilde tamir edilmiş olsa dahi, arabanın kaza öncesi satış farkı ile kaza sonrası satış kaybı farklı olmaktadır. Bu fark da araç değer kaybı olarak ifade edilmektedir. Değer kaybı, tazminat davası yoluyla talep edilmektedir. Davanın temel dayanağı Borçlar Kanunu madde 122’dir.

Araç Değer Kaybı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Araç değer kaybı hesaplaması, dava sürecinde alanında uzman bilirkişiler tarafından yapılmaktadır. Bu konunun teknik bilgi gerektirmesi nedeniyle hesaplamanın hakim veya taraf avukatlar tarafından tespit edilmesi mümkün değildir. Hesaplama sırasında kullanılan parametreler ise konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmanız açısından şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Aracın üretim senesi
 • Aracın hasar geçmişi ve niteliği
 • Aracın kilometresi
 • Marka ve model bilgisi
 • Aracın trafiğe çıkış tarihi
 • Pazar değeri

Bu noktada örnek vermek gerekirse 55.000 TL değerindeki bir aracın kazaya karışması varsayımında, araç parçalarında meydana gelen değişim ve boya işlemi sonucunda aracın kaza sonrası değeri 50.000 TL’ye düştüyse, aradaki 5.000 TL araç değer kaybı olacaktır. 5.000 TL kayıp, açılacak araç değer kaybı davasının konusu olacaktır.

Araç Değer Kaybı Davası Kime Karşı Açılır?

Araç değer kaybı davası açılabilecek kişiler, kazada kusurlu olan tarafa açılmaktadır. Değer kaybını karşılaması gereken taraf, kazada tamamen kusurlu olan ya da diğer tarafa göre daha kusurlu olan taraftır. Kusursuz ya da daha az kusurlu olan araç sahibi, kusurlu aracın sahibinden veya ruhsat sahibinden dava yoluyla hak talebinde bulunabilmektedir.

Değer kaybı için tazminat talebinde bulunurken ruhsat sahibi veya sürücü arasından dilediğinize dava açabileceğiniz gibi sürücü ve ruhsat sahibinin birlikte sorumlu tutarak da dava açmanız mümkündür.

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Araç değer kaybı davası açmak için öncelikle araç değer kaybının trafik sigortası tarafından karşılanıp karşılanmadığının incelenmesi gerekmektedir. Trafik sigortası, yalnızca tek bir araç için araç değer kaybını karşılamaktadır. Karşılanacak kişi için kazada sorumluluğu az olan ya da kusursuz olan kişidir. Araç değer kaybının zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanması için başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun yanında araç değer kaybı bulunan kişinin değer kaybına sebep olan tarafa dava açması da mümkündür.

Araç değer kaybı dava açma süresi, dava açmak isteyenlerin bilgi sahibi olması gereken önemli noktalardan birisidir. Borçlara Kanunu madde 72 gereğince tazminat istemi, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yıl, her halde fiilin işlendiği tarihten başlayarak on yıldır. Bu nedenle araç değer kaybını dava yoluyla tazmin etmek istiyorsanız, iki yıllık dava açma süresine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Araç Değer Kaybı Davası için Gerekli Belgiler Nelerdir?

Araç değer kaybı davası için gerekli belgeler bulunmaktadır. Gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kaza tutanağı
 • Hasar tespit tutanağı
 • Kaza sonrası çekilen ve hasarı gösteren fotoğraflar
 • Ekspertiz raporu
 • Araç ruhsatı vb. araç belgeleri

Araç Değer Kaybı Davası için Yetkili ve Görevli Mahkemeler

Araç değer kaybı davası yetkili ve görevli mahkemeler, karşı tarafa göre değişiklik göstermektedir. Mahkeme noktasında özel bir düzenleme olmadığı için araç değer kaybı davasına bakmakla yetkili ve görevli olan mahkemelerin genel hükümlere göre belirlenmesi gerekmektedir. Buna göre karşı tarafın gerçek kişi olması halinde dava, davalı tarafın yerleşim yerindeki asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır. Karşı taraf sigorta şirketi ise bu durumda davaya yetkili mahkeme asliye ticaret mahkemesidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ