uzlasma.org

AVUKATA (VEKİLE) UZLAŞMA TEKLİF FORMU İMZALATILMASI

AVUKATA (VEKİLE) UZLAŞMA TEKLİF FORMU İMZALATILMASI

Bu soru en çok sorulan sorular içerisinde ilk 5’te yer alacak bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

Her ne kadar vekaletnamede uzlaştırma işlemleri şeklinde belirtiliyor ise de yalnızca müştekinin özel hukuk tüzel kişisi olması halinde vekaletnamede yer alan bu ibare devreye girer. Özel hukuk tüzel kişilikleri, anonim şirketler, limited şirketleri, kolektif şirketler, komandit şirketler, dernekler, vakıflar ve kooperatiflerden oluşur. Bu oluşumlarla ilgili uzlaşma teklifi vekaletnamede uzlaştırmaya özel yetki belirtilmesi halinde avukata yapılır.

Bu kapsamın dışında kalan şahıslara teklif bizzat yapılabilir. Kişinin avukatı olup vekaletnamede özel yetki olsa dahi uzlaşma teklifini ancak bizzat kendisi kabul veya reddeder. Kişilere ilişkin uzlaştırma dosyasına avukat ancak kişinin bizzat kendisinin Uzlaşma Teklif Formunu kabul ediyorum şeklinde imzalamasından sonra müzakere aşamasında devreye girip, görüşmeleri yürütüp neticesinde Uzlaştırma Raporu’na imza atabilir. Kişinin teklifi kabul edip etmeyeceği yalnızca kendisi tarafından karar verilecek bir husustur.

Özetleyecek olursak; vekaletnamede özel yetki belirtilmiş ise yalnızca şirketler, vakıflar, dernekler ve kooperatifler için avukat teklif formuna ve rapora imza atabilir, diğer kişiler için yetki belirtilmiş vekaletname olsa bile avukat teklif formuna imza atamaz, ancak rapora atabilir.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ