Adalet Bakanı Gül: “Bu yargı reformu, adaleti geciktirmeyecek.”

0
49

Bakan Gül, Gaziantep’te Emniyet ve Jandarma ekiplerine 103 araç hibe edilmesine ilişkin düzenlenen törende yaptığı açıklamada, “Yargı reformu ile ekonominin çarkları daha hızlı dönecek, adalet gecikmeyecek” dedi.

“Yargı reformu ile ekonominin çarkları daha hızlı dönecek, adalet gecikmeyecek.”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül son günlerde ön planda olan yargı reformu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Hem ekonomik hem de ceza alanında adaletin daha da güçleneceği yargı reformu uygulamamızı arttıracağız. Böylece ekonominin çarkları da daha hızlı dönecek, adaletin tecellisi de gecikmeksizin yerine gelecek. Bu çalışmayı da Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletimizin desteğiyle sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde ifadelerde bulundu.

“Arabuluculuk ile her iki davadan bir tanesi mahkemeye gitmeden çözülüyor.”

Adalet Bakanı Gül, arabuluculuk sistemi ile mahkemelerin omuzlarındaki yükün azaldığını ifade ederek, “Eğer üretimci, yatırımcının bir meselesinde uyuşmazlık olduğunda, iş mahkemeye düştüğünde hakkını almak için sürüm sürüm sürünüyorsa orada bir haksızlık vardır. Bu nedenle ara buluculuk sisteminde çok önemli bir düzenleme yaptık. Ara buluculuk sisteminde işçi-işverenin helalleşmesi ve uzlaşması yolunu getirdik. Bu yılın ocak ayından itibaren ticari davalarda ara buluculuk sistemini getirdik. Çünkü mahkemelerde bu işin uzamasının, ihtilafın artmasının kimseye faydası yok. Bu kapsamda yüzde elli oranında yani her iki davadan bir tanesi mahkemeye gitmeden çözülüyor. Biz zamanla bu sistemleri geliştiriyoruz” şeklinde ifadelerde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin