uzlasma.org

Becayiş Nedir? Nasıl Yapılır?

Becayiş kelimesinin anlamı “karşılıklı yer değiştirerek atanmak” olarak geçmektedir. Becayiş, devlet memurlarının atama farklı yerlerde çalışmakta iken, birbirlerinin çalışmakta oldukları kurumlara karşılıklı olarak yer değiştirmek suretiyle atanmaları anlamına gelmektedir.

Becayiş Nedir? Nasıl Yapılır?

Öncelikle Becayiş nedir bunu açıklayalım.Becayiş kelimesinin anlamı “karşılıklı yer değiştirerek atanmak” olarak geçmektedir. Becayiş, devlet memurlarının atama farklı yerlerde çalışmakta iken, birbirlerinin çalışmakta oldukları kurumlara karşılıklı olarak yer değiştirmek suretiyle atanmaları anlamına gelmektedir.
Devlet kurumlarının tüm resmi işlemlerinde olduğu gibi, becayiş işlemlerinin gerçekleşmesi ve tamamlanması için de bir takım şartlar aranmaktadır.Peki Becayiş şartları nelerdir öncelikle buna değinelim Karşılıklı becayiş talep eden devlet memurları, aranılan şartları taşıdıkları taktirde yapılan becayiş başvuruları kabul edilir.
Becayiş için istenilen şartlar bulunmadığı ya da karşılıklı istek bulunmadığı durumlarda becayiş reddedilecektir.Becayişin ne demek olduğunu, güzel bir şekilde özetledikten sonra becayiş istenilen şartlar hakkında bilgi verelim.

Bu şartları açıklamak gerekirse;

1-) En önemli şart, karşılıklı becayiş talebinde bulunan devlet memurlarının aynı kurum bünyesinde çalışıyor olması gerekmektedir. Yani, yer değiştirmek isteyen devlet memurlarının aynı kurum içerisinde çalışması şarttır. Örneğin, Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışmakta olan bir devlet memuru ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan memurların, karşılıklı rızaları olması halinde bile yer değiştirme işlemleri mümkün olmaz.
2-) Diğer bir önemli husus ise, becayiş talebinde bulunan devlet memurlarının ünvanlarının ve sınıflarının aynı olmasıdır. Aynı kurum içinde, aynı statü ve pozisyonda görev yapan devlet memurları arasında becayiş talebi hakkı vardır. Örneğin, aynı kurum içerisinde görev yapsalar bile, bir zabıt katibi ile mübaşir arasında becayiş başvurusunda bulunulamaz. Bulunulsa bile reddedilir.


Becayiş Talebi Nasıl Yapılır Şartları Nelerdir

Becayiş Talebi Nasıl Yapılır?

Becayiş yapmak isteyen iki devlet memurunun, becayiş dilekçesi yazarak ve becayiş formu doldurarak ilgili bakanlık tarafından konunun değerlendirilmesi istenir.Becayiş Talebi ne kadar sürede sonuçlanır ve kayda alınır İlgili bakanlık bu başvuruları inceler ve sonuca bağlar.Bu şekilde becayiş talebi tamamlanmış olur.En son yazılarımızdan Seri Muhakeme Usulü başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ