Becayiş Nedir? Nasıl Yapılır?

0
29

Becayiş kelimesinin anlamı “karşılıklı yer değiştirerek atanmak” olarak geçmektedir. Becayiş, devlet memurlarının atama farklı yerlerde çalışmakta iken, birbirlerinin çalışmakta oldukları kurumlara karşılıklı olarak yer değiştirmek suretiyle atanmaları anlamına gelmektedir.
Devlet kurumlarının tüm resmi işlemlerinde olduğu gibi, becayiş işlemlerinin gerçekleşmesi ve tamamlanması için de bir takım şartlar aranmaktadır. Karşılıklı becayiş talep eden devlet memurları, aranılan şartları taşıdıkları taktirde yapılan becayiş başvuruları kabul edilir.
Becayiş için istenilen şartlar bulunmadığı ya da karşılıklı istek bulunmadığı durumlarda becayiş reddedilecektir.

Bu şartları açıklamak gerekirse;

1-) En önemli şart, karşılıklı becayiş talebinde bulunan devlet memurlarının aynı kurum bünyesinde çalışıyor olması gerekmektedir. Yani, yer değiştirmek isteyen devlet memurlarının aynı kurum içerisinde çalışması şarttır. Örneğin, Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışmakta olan bir devlet memuru ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan memurların, karşılıklı rızaları olması halinde bile yer değiştirme işlemleri mümkün olmaz.
2-) Diğer bir önemli husus ise, becayiş talebinde bulunan devlet memurlarının ünvanlarının ve sınıflarının aynı olmasıdır. Aynı kurum içinde, aynı statü ve pozisyonda görev yapan devlet memurları arasında becayiş talebi hakkı vardır. Örneğin, aynı kurum içerisinde görev yapsalar bile, bir zabıt katibi ile mübaşir arasında becayiş başvurusunda bulunulamaz. Bulunulsa bile reddedilir.

Becayiş Talebi Nasıl Yapılır?

Becayiş yapmak isteyen iki devlet memurunun, becayiş dilekçesi yazarak ve becayiş formu doldurarak ilgili bakanlık tarafından konunun değerlendirilmesi istenir. İlgili bakanlık bu başvuruları inceler ve sonuca bağlar.
YARGI.org forumunda, becayiş ilanları vererek daha kolay ve hızlı adımlar atabileceksiniz.

Becayiş Talep Dilekçesi indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin