uzlasma.org

Beykoz Kundura

Beykoz Kundura

İki yüz yılı aşkın geçmişi bulunan Türkiye’nin önemli, tarihi ve kültürel değerlerinden birisi olarak yaşamını sürdüren Beykoz Kundura; İstanbul Boğazı’nın en ihtişamlı noktalarından birinde hem profesyonel bir mekân kiralama işletmesi olarak faaliyet gösteriyor hem de günümüz dinamiklerini yakalayan kültürel aktivitelere isminden anlaşılacağı gibi Beykoz’da ev sahipliği yapmakta.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kadar kesintisiz olarak faaliyet göstermiş bu endüstriyel alan; Türkiye ekonomisine yaptığı katkılar ve destek sebebiyle bizim için değeri tartışılmaz bir kültürel mirastır. Beykoz Kundura, geçmişinden getirdiği kültürel değerlere gün geçtikçe yenilerini ekleyerek Boğaz’daki heybetli varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Dizi ve filmlerin doğum yeri

Faaliyeti durmuş bir fabrikanın ardında bıraktığı dokunun etkisiyle birlikte Beykoz Kundura bugünlerde ise; büyük dekorların kurulduğu, Greenbox’ı ve teknolojik fiber altyapı interneti sayesinde birçok projenin hayata geçtiği bir dizi-film platosu olarak hizmet veriyor. Hatırla Sevgili, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Karadayı, Arka Sokaklar, Poyraz Karayel, İstanbullu Gelin, Vatanım Sensin gibi diziler bugüne kadar Beykoz Kundura’da çekilmiş dizilerden yalnızca aklıma gelen birkaçı diyebilirim.

Beykoz Kundura’da çekim ve plato için kullanılan birçok farklı mekân ve seçenekler bulunmakta. Bu mekanların birçoğu tescilli bina olmanın yanı sıra ikinci derece tarihi eser niteliğini taşımakta. Beykoz Kundura yöneticileri tarafından bu tarihi eserler tabiki bilinçle korunuyor.

İçerideki set ve platoların çalışma alanlarını korumak, güvenliği sağlamak ve güzelliğini korumak için; dışarıdan ziyaretlere maalesef izin verilmiyor. Yalnızca biletli organizasyonlarda, set ve platolara giriş izni vermeden, ziyaretçi alımı yapılıyor onun haricinde dışarıdan ziyaretlere açık değil.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ