uzlasma.org

Çalışma izni almak? Hangi Ülke Çalışma İzni Veriyor?

Çalışma izni almak? Hangi Ülke Çalışma İzni Veriyor?

Çalışma izni almak? Hangi Ülke Çalışma İzni Veriyor?

Ülkemizde dövizin hızlı yükselişi, artan enflasyon oranları ve işsizlik sebebiyle alanında kalifiye çalışan birçok kişi ya da yurtdışında eğitim gören pek çok öğrenci, yeni bir kariyer için özellikle Avrupa ülkelerinde çalışma izni almak istemektedir. Peki, çalışma izni almak için neler yapılmalıdır? Hangi ülkeler daha kolay çalışma izni vermektedir?

Çalışma izni almak için ne gerekiyor?

 Genel olarak konuşulacak olursa, yurt dışında çalışma şansınızı arttırabilmek için çalışma izni almak istediğiniz ülkenin dilini iyi seviyede öğrenmek gerekmektedir. Çünkü yurt dışında çalışma izni alabilmek için öncelikle orada hali hazırda çalışıyor olmanız gerekmektedir. Aslında bu döngü karmaşık gibi görünse de ülkelerin istihdam şartları ne ise ona göre ilerlemek daha doğru olacaktır. Biz de sizlere hangi ülkelerin çalışma izni verdiğini ve şartlarını derledik.

 Portekiz’de Çalışma İzni Nasıl Alınır?

 Çalışma izni en kolay alınan ülkelerin başında gelmektedir. Portekiz’e turist vizesi alınarak gidildiğinde, çalışma izni olmadan da bir kafe ya da restoranda çalışabilirsiniz. Daha sonra çalışma izni alarak kendi işinizi bile yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir işe girmelisiniz, çalıştığınız iş yeriyle kontrat imzalamalı ve ilgili idari birime (Finanças) vergi numaranızı almanız için başvurmalısınız. Birkaç hafta sonra posta yolu ile vergi numaranız size ulaşacaktır. Daha sonra ilgili idari birime başvurup, sosyal güvenlik numaranızı aldıktan sonra ulusal vizenizi çalışma izninize çevirmek istediğinize dair randevu talebinde bulunmalısınız. Talebinizin olumlu sonuçlanması durumunda idari kurumların yönlendirmesiyle ile süreç ilerlemektedir.

Almanya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

 Çalışma izni almak için öncelikle iş arama vizesi hakkında bilgi edinmek gerekmektedir. İş arama vizesi, kendi ülkesinde mesleki olarak belli bir eğitimi ya da deneyimi olan kişilerin Almanya’da 6 ay boyunca iş aramasına imkan veren vizedir. Resmi olarak belirli bir seviye belirtmeksizin, Almanya ülkesi bu vizeye başvurulabilmesi için Almanca bilinmesini şart koymuştur. Burada çalışmayı düşünüyor iseniz, ülkenin iş gücü açığının hangi meslek gruplarında olduğuna bakmalısınız. Bu sektörler; mühendislik, teknoloji, aşçılık vs. olabilir. Daha sonra iş arama vizesi hazırlığı için konsolosluğa belgelerinizi sunmalısınız. Çalışma izni alabilmek için ise hemen hemen bu süreç paralellik göstermektedir.

İngiltere’de Çalışma İzni Nasıl Alınır?

 1 Ocak 2021 tarihinde AB’den çıkmış olacaktır. Bununla birlikte yeni göçmen yasası yürürlüğe girecektir. Bu yasa kapsamında ülkeye gelecek yabancı uyruklu çalışanlar için belirli şartlar puanlama sistemine göre düzenlenmiştir. Bu şartlar ülke ekonomisine katkıda bulunacak vasıflı işçi ve alanında uzmanlaşmış kişileri kapsar. Vasıflı işçi alımı için 3 şart konulmuştur: yapılacak işe uygun düzeyde İngilizce bilmek, bir şirketten iş teklifi almış olmak, işin gerektirdiği yetkinlik düzeyinin en az 3. seviyede olmasıdır.

 Kanada’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

 Sadece çalışmak için değil, dil eğitimi almak, genel kültür kazanmak ve yüksek lisans yapmak için de öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen ülkelerin başında gelir. Çünkü öğrenciler okurken de 20 saat kadar çalışma iznine sahiptirler. Öğrenciler öğrenimleri bittiğinde de 1 yıl okumuşlar ise 1 yıl, 3 yıl okumuşlar ise 3 yıl kadar Kanada’da çalışma imkanına sahip olurlar.

 Çalışma izni veren diğer ülkeler ise kısaca şöyle sıralanabilir;
  •  -ABD
  •  -İsviçre
  •  -Norveç
  •  -Avustralya
  •  -Malta
  •  -Yeni Zelanda
  •  -İrlanda
  •  -Katar
  •  -Kuveyt

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ