uzlasma.org

Ceza Davalarında Soruşturma Evresi

Ceza Davalarında Soruşturma Evresi

Cumhuriyet Başsavcılıklarına BİMER, CİMER üzerinden yapılan başvurular, bireysel müracaatlar, çeşitli kurum ve kuruluşlarından gelen ihbar yazıları, kolluk kuvvetlerinde yürütülen tahkikata ilişkin fezlekelere ilişkin ya da Cumhuriyet Başsavcılıklarınca re’sen soruşturma başlatılabilir.

Soruşturma dosyaları yürütüldüğü sırada olayın aydınlığa kavuşturulması, delillerin toplanması, taraf ifadelerinin alınması, işlenildiği iddia edilen suçun çerçevesinde iddiaların araştırması ve diğer işlemlerin tamamının gerçekleştirilmesi ile soruşturma dosyalarına çeşitli kararlar verilebilmektedir.

Savcılılık Soruşturma Dosyalarında Verilen Kararlar

Bu kararlar soruşturmanın kapatılması anlamına gelen Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar (KYOK ya da TK), şüpheli ya da şüphelilerin eylemleri nedeniyle cezalandırılması talepli “İddianame”, suçun icra yerinin farklı bir yetki yeri olması halinde “Yetkisizlik”, suç veya suçlunun hukuki mahiyeti bakımından farklı bir birim veya kurum tarafından yürütülmesi gerektiği durumlarda “Görevsizlik”, olayın faillerinin soruşturma aşamasında tespit edilememesi halinde dava açma zamanaşımı tarihleri tamamlanana kadar “Daimi Arama Kararı”ve kanunda belirtilen çerçevede tanımlanan suçlardan olduğu taktirde “Uzlaştırma Kararı” yazılmaktadır.

Ayrıca birleştirme, ayırma gibi kararlar da verilmektedir. Diğer tüm karar türlerinde dosyalar bir şekilde savcılık aşaması için kapanmaktadır. Her ne kadar karar olarak geçse de, birleştirme kararı, ayırma kararı ve daimi arama kararları soruşturmanın kapandığı anlamına gelmemektedir.

Savcılık Makamının Verebileceği Cezalar

Cumhuriyet Başsavcılıkları Hapis Cezası Veremez!

Genel kanının aksine, Savcılık makamı işlenilen suçtan dolayı soruşturma evresinde hapis cezası veremez. Suçun mahiyeti, şüphelinin durumu, delil durumu gibi hususlar dikkate alınarak “Gözaltı” kararı ve emri verebilir, Sulh Ceza Hakimliklerinden şüphelinin tutuklanmasını talep edebilir, ancak işlenildiği iddia edilen suçlardan ötürü hapis cezası veremezler. Şüphelinin “Gözaltı” ve “Tutuklu” kaldığı süreler, şüphelinin kovuşturma sonrası ceza mahkemelerinin vereceği cezalardan mahsup edilir.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ