uzlasma.org

DAMGA VERGİSİ NEDİR?

DAMGA VERGİSİ NEDİR?

Damga vergisi, kişilerin kendi aralarında veya devletle yaptığı sözleşmeler nedeniyle alınan bir vergi türüdür. Yani bir hukuki işlemi veya bir hususu ispat etmeye elverişli kağıtlar için alınan bir vergidir.

Yapılan sözleşme eğer damga vergisine tabi bir sözleşme ise, sözleşmesinin yapılmasıyla birlikte damga vergisi borcu doğacaktır. Sözleşmede damga vergisini kimin ödeyeceği konusunda sağlanmış olabilir.

Bu durumda anlaşma sözleşmede kararlaştırılan taraf damga vergisi mükellefi olacaktır. Fakat yapılan bu anlaşma damga vergisinin ödenmemesi durumunda vergi dairesini bağlamayacaktır. Vergiyi ödeyecek olan taraf ödemezse vergi dairesi, sözleşmenin diğer tarafından vergiyi tahsil edecektir. Daha sonra vergiyi ödeyen taraf, sözleşme gereğince ödediği tutarı, sözleşme yaptığı kişiden alabilecektir. Damga vergisinin ödenmediği durumda sözleşme geçersiz olmayacaktır zira sözleşmenin geçerlilik şartı değildir. Fakat damga vergisinin ödenmemesi veya geç ödenmesi durumunda cezalı olarak ödeme yapılmaktadır.

Damga vergisi 3 şekilde ödenebilir:

  • makbuz verilmesiyle ödeme
  • basılı damga konulması suretiyle ödeme
  • istihkaktan kesinti yapılması suretiyle ödeme


Basılı damga konulması suretiyle ödeme, genellikle devlet ve kişiler yapılan sözleşmelerde kullanılır. Su, elektrik gibi abonelik sözleşmelerinde sıkça görülür. Devlet ile yapılan sözleşmelerde damga vergisini kişiler öder.
Makbuz verilmesiyle ödeme ise, damga vergisi beyannamesinin düzenlenerek vergi dairesine verilmesi suretiyle ödeme yapılmasını ifade eder.
İstihkaktan kesinti yapılması suretiyle ödeme, Maliye Bakanlığı’nın izin verdiği kurum ve kuruluşların kullandıkları ödeme türüdür. Genellikle bankaların kullandığı bir yoldur.
Damga vergisinin uygulamada en çok kira sözleşmelerinde gündeme gelmektedir. Eğer kira sözleşmesi yapanların sürekli damga vergisi mükellefi değilse, sözleşme yapıldığı ayı takip eden ayın 23 günü akşamına kadar beyanname verilir ve 26.günün akşamına kadar ödenmesi gerekmektedir. Kişi eğer sürekli damga vergisi mükellefi değil ise 15 gün içinde beyanname verilmesi ve aynı süre içerisinde ödenmesi gerekmektedir.
Konut olarak kiraya verilen yerler için yapılan kira sözleşmesinde eğer kefil yok ise, damga vergisinden muaf tutulur. Lakin sözleşmede kefilin de imzası varsa damga vergisi ödenmesi gerekmektedir.
Sözleşme yurt dışında yapılsa dahi, sözleşmede yazılan hükümlerden Türkiye sınırları içerisinde yararlanılıyorsa damga vergisinin ödenmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ