Danıştay’dan Öğretmenevi Kararı! Evli Olmayan Çiftler Aynı Odada Kalamazlar…

0
42

Danıştay aldığı karar ile öğretmenevlerinde bayan ve erkeklerin aynı odada birlikte kalması konusunda yaşanan tartışmaya ilişkin olarak, “nikah cüzdanı şart” dedi. Evli olmayan, karşı cinslerin olan kişilerin öğretmenevlerinde aynı odada birlikte kalamayacaklarına ilişkin yönergeye ilişkin olarak, yürütmesinin durdurulması konusundaki talebi reddetti.

Karara konu olan olay 2019 yılı Mart ayında İstanbul ili Silivri ilçesinde meydana geldi. 20 Mart 2019 tarihinde bir davaya girmek için Silivri’ye giden bir bayan avukat, Silivri Öğretmenevinde erkek arkadaşı ile kalmak istedi. Avukat, öğretmenevi görevlisine, arkadaşı ile aynı odada kalmak istediğini belirtti.

Öğretmenevi Görevlisi Evlilik Cüzdanı İstedi

Öğretmenevi görevlisi şahıslardan evlilik cüzdanlarını vermelerini istedi. Avukatın, arkadaşı ile evli olmadıklarını belirtmesi üzerine öğretmenevi görevlisi, ilgili mevzuat gereğince şahısların aynı odada birlikte kalamayacaklarını söyledi. Bunun yerine, tek kişilik odalarda ayrı ayrı veya dört kişilik hemcinslerinin bulunduğu odalarda hemcinsleri ile birlikte kalabileceklerini belirtti.

Bayan Avukat Dava Açtı

Bunun üzerine bayan avukat, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenevleri Uygulama Yönergesi hakkında, ilgili hükümlerin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı.

“Özel Hayatın Gizliliği İhlal Ediliyor”

Bayan Avukat sunmuş olduğu dava dilekçesinde, Kimlik Bildirme Kanunu ilgili maddelerinde otel veya benzeri konaklama yerlerinde kimlik ibraz etmenin şart olduğunu, ancak evlilik cüzdanı ibraz edilmesinin zorunlu olmadığını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemede kamu yararının bulunmadığını, özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini iddia ettiği dilekçesinde, “Evli çiftler ile evli olmayan çiftler arasında ayrımcılık yapıldığı, bu durumun eşitlik ilkesine aykırı olduğu, manevi varlığı geliştirme hakkının ve özel hayata saygı ilkesinin ihlal edildiği” hususları belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı: “Orada Öğrenciler De Çalışıyor”

Milli Eğitim Bakanlığınca, Danıştay’a gönderilen dilekçede ise, “Yönergeye konu kurumlarda gerek resepsiyon gerekse de kat hizmetleri ve benzeri departmanlarda mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum öğrencilerinin stajyer olarak beceri eğitimi yaptıkları, bu nedenle bu kurumların sadece konaklama yeri olarak değerlendirilmesi gerektiği” görüşü bildirildi. Silivri Kaymakamlığı ise tahsis edilen işlemin ilgili mevzuat kapsamında gerçekleştirildiğini belirtti.

Yürütmenin Durdurulması Talebi Reddedildi

Dosyaya taraf olanların beyan ve savunmalarını inceleyen Danıştay 10. Dairesi, evli olmayan kişilerin aynı oda içerisinde birlikte kalamayacaklarına dair düzenlemenin yürütülmesinin durdurulması talepli davayı reddetti. Danıştay 10. Dairesi, avukatın açtığı iptal istemli davaya ilişkin kararı ise daha sonra verecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin