uzlasma.org

Davada Uzlaşma Olmazsa Ne Olur?

Davada Uzlaşma Olmazsa Ne Olur?

Uzlaşma olmazsa ne olur? Bu birçok kişinin merak ettiği bir durum.Bu yazımızda tüm yönleriyle ele alacağız.

Uzlaşma, ceza davası sınırları içerisine girmeyen ve ciddi savunma durumları gerektirmeyen davalar için bir kolaylıktır. Tarafların ortak irade ve rızası sonucunda bir davanın düşmesine neden olunabileceği gibi, dava daha açılmadan da sorun halledilebilir.

davada uzlaşma olmazsa ne olur

Bir durum olduğunda uzlaşım hakkaniyete uygun olarak sağlandığı zaman, taraflardan herhangi biri bu durumu artık mahkemeye taşıyamaz (eğer belirtilen ceza davası sınırları yoksa ve hakkaniyete uygunluk sağlanmışsa).

Bu konu ile alakalı olarak

  • Davada uzlaşma olmazsa ne olur ?
  • Mahkemede uzlaşma olmazsa ne olur ?
  • Müşteki uzlaşma teklifini kabul etmezse ne olur ?
  • Şüpheli uzlaşma teklifini kabul etmezse ne olur ?  Gibi konular merak edilir.
  •  

Davada Uzlaşma Olmazsa Ne Olur?

 

Bir davada uzlaşmanın olması, ortak irade belirtilmesine ve tarafların rızasına neden olur. Eğer belirtilen rızaların ardında bir baskı yoksa ve hakkaniyete uygunsa dava kısa süre içinde sonuç verir. Ancak uzlaşma olmazsa, dava çekişmeli bir davaya dönüşür. Bu durumda davanın sonuçlanma süresi uzar, soruşturma yapılır ve hakkı yenen taraf ile hakkı gasp eden taraf tespit edilir. Bu duruma göre de hakim takdir yetkisini kullanarak bir sonuca varır.

Mahkemede Uzlaşma Olmazsa Ne Olur?

Mahkemede uzlaşma olmazsa birçok farklı sonuç ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte bu sonuçların öne çıkanları şu şekilde ifade edilebilir;

  • Bir mahkemede, taraflar arasında uzlaşma olmaması araştırma sürecinin başlamasına neden olur. Karara yönelik durumların belirlenmesi için araştırılması gereken konu ne kadar çok ise, bu durumla doğru orantılı olarak davanın sonuçlanma süresi de o ölçüde uzar.
  • Uzlaşma olmadığı için, taraflar kimin neye sahip olacağı konusunda artık söz sahibi olamazlar. Bu durum hakimin takdir yetkisine kalmıştır ve olumlu sonuçlanan bir itiraz davasına kadar geçersizliği düşünülemez.
  • Uzlaşma olmadığı için dava anlaşmalı değil, çekişmeli bir dava grubuna girecektir.

Başlıca bu durumlar meydana gelmekle birlikte, uzlaşma sağlanamayan konuların içeriğine göre bu durumlar değişim gösterir.

 

Müşteki Uzlaşma Teklifini Kabul Etmezse Ne Olur?

Bir müşteki uzlaşma teklifini kabul etmediğinde bu durum mahkemeye taşınır. Uzlaşma, mahkeme öncesi taraflar arasında ve ara bulucular tarafından gerçekleştirilen bir durumdur. Müşteki kabul etmediği için uzlaşmalı olarak değil de çekişmeli olarak mahkemeye yansır. Daha sonra konuya bağlı olarak araştırma süreci başlar ve bu süreçle doğru orantılı olarak dava sonuç süresi uzar.Bir başka açıdan uzlaşmanın kabul olmaması büyük bir istisnai durum da olsa ölüm ile bağdaştırılabilir.Müşteki veya Mağdurun Ölümü Halinde Uzlaşma adlı makalemiz ise bu konuda rehber olacaktır.

Şüpheli Uzlaşmayı Kabul Etmezse Ne Olur?

Şüphelinin uzlaşmayı kabul etmemesi, müştekinin uzlaşmayı kabul etmemesi durumu ile benzer sonuçlar doğurur.

Bu durumda da dava açılması gerekir ve olay yargıya taşınır. Yargı, şüpheliye daha az oranda hak tanıyabilir ve bu durumda şüpheli uzlaşma durumundan daha zararlı olur. Ancak yargı, şüpheliye daha çok hak tanıyabilir ve bu durumda da şüpheli daha karlı bir durumda olabilir.
 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ