uzlasma.org

1 km/s Aşımına Emsal Karar

Hız sınırının 70 km/s olduğu yolda 78 km/s hızla ilerlemesi nedeniyle 235 TL ceza yazılan vatandaş avukatı aracılığı ile bu cezaya itiraz etti ve bu itiraz sonucu cezanın iptaline karar verildi.

1 km/s Aşımına Emsal Karar

Hız sınırının 70 km/s olduğu yolda 78 km/s hızla ilerlemesi nedeniyle 235 TL ceza yazılan vatandaş avukatı aracılığı ile bu cezaya itiraz etti ve bu itiraz sonucu cezanın iptaline karar verildi.

İdari görevliler tarafından hakkında, 70 km/s hız sınırı bulunan “Hız Koridor Radar Sistemi” içerisinde, “78 km hızla ilerlediği” gerekçesiyle, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 51. maddesinin 2. fıkrasının A bendinde bulunan yükümlülüğün ihlal edildiği gerekçesiyle 235 TL bedelli “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı” düzenlenen kişi, avukatı aracılığıyla cezaya itiraz etti.

İstanbul Barosu avukatlarından Banu Göncü Çelikten, “Hız koridoru radar sistemi içerisinde hız sınırı limitinin %10 tolerans sınırı ile birlikte 77 km olduğu, 1934 metrelik hız koridor sisteminin sınırları içerisinde seyreden bir otomobilin tolerans sınırını 1 (bir) birim ile aşmasının hakkaniyet gereğince makul sayılması gerektiği ve de EDS cihazının sağlıklı bir ölçüm yapmamış olma ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerekliliği” gerekçesiyle bu para cezasına itiraz etti.

İPTAL KARARI

Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliği “78 km hızla radara girmenin hakkaniyet gereğince makul sayılması gerektiğini ve EDS cihazının sağlıklı bir ölçüm yapmamış olma ihtimalinin de olabileceğini” belirterek bahse konu idari para cezasının iptaline karar verdi.

KARAR

Kararda “Muterizin 1 birimle hız limitini aştığı, uyulması gereken hız sınırı ile aşılmış olan hız arasında 1 (bir) birim aşılmasının, EDS cihazının ölçümde sağlıklı bir ölçüm yapmamış olma ihtimali ve hakkaniyet hususu birlikte değerlendirildiğinde idari para cezasına yapılan itirazın kabulüne karar verilerek idari para cezasının İPTALİNE karar verildi.” şeklinde belirtildi.

İLGİLİ MADDE

Madde 51 – Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.
(Değişik:18/10/2018-7148/21 md.) Hız ölçen teknik cihaz veya çeşitli teknik usullerle yapılan tespit sonucuYönetmelikte belirlenen hız sınırlarını;
a) Yüzdeondan yüzde otuza (otuz dâhil) kadar aşan sürücülere 235 Türk lirası,
b) Yüzdeotuzdan yüzde elliye (elli dâhil) kadar aşan sürücülere 488 Türk lirası,
c) Yüzdeelliden fazla aşan sürücülere 1.002 Türk lirası
idaripara cezası verilir.

İŞTE EMSAL İPTAL KARARI

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ