Eski belediye başkanı ve eşine “Görevi Kötüye Kullanma” Suçundan 5’er yıl hapis!

0
45

Bursa ili Mudanya ilçesi Güzelyalı Beldesi eski AKP’li belediye başkanı Selçuk Mutlu ve inşaat mühendisi olarak çalışan eşi Selda Seven Mutlu hakkında Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 5’er yıl hapis cezasına verildi.

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davada karar çıktı. Güzelyelı Beldesi eski AKP’li belediye başkanı Selçuk Mutlu ile inşaat mühendisliği yapan eşi Selda Seven Mutlu hakkında ‘icbar suretiyle irtikap’ (görevi kötüye kullanma) suçundan yapılan kovuşturmada karar çıktı. Eski belediye başkanı ve eşi 5’er yıl hapse mahkûm edildi.

Belde’de müteahhitlik yapan İsmail Turan isimli kişinin, Selçuk Mutlu’nun belediye başkanlığı yaptığı dönemde yaşadığı bir olay hakkında şikayetçi olması üzerine yürütülen soruşturma neticesinde, Selçuk Mutlu ve eşi Selda Seven Mutlu hakkında Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ‘icbar suretiyle irtikap’ suçundan kamu davası açılmıştı.

BERAAT ETMİŞLERDİ YARGITAY BOZDU

Kovuşturmada sanıklar hakkında beraat kararı verilmişti, ancak İsmail Turan’ın itirazı nedeniyle Yargıtay’ın bozma kararı ile kovuşturma yeniden başlatıldı. 11 Aralık 2019 tarihinde yapılan duruşmada 50 sayfalık savunma sunan sanıklara 5’er yıl hapis cezası verildi. Selçuk Mutlu ve Selda Seven Mutlu’nun karar itiraz edeceği öğrenildi.

HAPİS CEZALARI ERTELENDİ

İsmail Turan tarafından 2010 yılında yapılan şikayet üzerine sanıklar hakkında 2013 yılında kamu davası açılmış, sanıklardan Selçuk Mutlu hakkında 1 yıl 10 Ay 15 gün hapis cezası, Selda Seven Mutlu hakkında ise 7 ay 15 gün hapis cezası verilmesine rağmen, sanıklar hakkında verilen hapis cezaları ertelendi.

Belediye başkanı olarak seçilmeden önce belediye fen işleri müdürü olarak görev yaptığı tespit edilen Selçuk Mutlu’nun belediye başkanlığı görev süresinin sonunda yüklü bir malvarlığı elde ettiği hususunda bir takım dedikodular çıkmıştı. İsmail Turan tarafından mahkemeye sunulan evraklar ile sanıkların 280 dönüm arsa, konut ve araziye sahip olduklarının ortaya çıkmıştı. İsmail Turan iddiasında, kendisinden belediye tarafından talep edilen parayı vermediği için arsasının belediye meclisi kararı ile plan tadilatı yapılarak vasfının değiştirildiğini belirtmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin