Eve İcra Gelirse Ne Yapmalıyım?

0
217

Eve icra gelirse ne yapmalıyım sorusu, kişilerin en çok araştırdığı sorulardan birisidir. Bu durumda yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İcra memuru ile iletişim kurmanız ve konu hakkında detaylı bilgi talep etmeniz gerekmektedir. Özellikle borç tutarı, hangi borç nedeniyle adrese gelindiği gibi bilgileri edinmeniz gerekmektedir.
 • İcra memuru geldiğinde kapıyı açmanız önemlidir. Zira aksi bir durumda çilingir ile açtırılacaktır.
 • Borçlunun zor durumda bırakılmaması ve ekonomik varlığını devam ettirebilmesi, hukuk sistemimizin bir gereğidir. Bu nedenle İcra İflas Kanunu 82. Madde gereğince bazı eşyalar haczedilememektedir. Örneğin tek buzdolabı, tek bilgisayar ve koltuk takımı gibi ailenin yaşamı için gerekli olan eşyaların haczedilebilmesi mümkün değildir. Eşyaların birden fazla olması halinde bir tanesi bırakılacak şekilde haciz yapılabilmektedir.
 • Evinizde yalnızca haciz borçlusuna ait eşyalar haczedilebilmektedir. Bu nedenle haciz borçlusuna ait olmayan eşyaların haczedilmesi durumunda itiraz etmeniz mümkündür.
 • İcra memurunun haczedilemez bir malı haciz konusu yaptığını düşünüyorsanız, icra mahkemesine giderek şikayette bulunmanız mümkündür.
İcradan Satılan Arabaları Almanın Riskleri

İcrada satılan arabayı almanın riskleri ile karşı karşıya kalmamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmemesi durumunda icradan ucuza aldığınızı düşündüğünüz bir arabanın piyasa değerinden daha pahalıya denk gelmesi dahi mümkündür. Dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Aracı muayene etmek, en önemli hususlardan birisidir. Aracın ihale tarihine kadar yediemin otoparkında kalması, şartnamede belirtilen hallerin değişikliğe uğramasına neden olabilmektedir. Bu nedenle tahribatları görebilmek için muayene etmeniz gerekmektedir.
 • Araç bilgilerini incelemeniz gerekmektedir. Resmi dokümanlarda yer almayan bir eksik, arıza veya masraf durumunda satışı iptal etmeniz mümkündür.
 • İhalede vermiş olduğunuz teklif haricinde vergi ödemesi de yapmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Damga vergisi ve KDV ödemesi yapmanız gerekmektedir.
 • İcrada bulunan araçların ruhsatı bulunmayabilmektedir. Bu durumda yeniden ruhsat almanız gerekecektir.
 • İcradaki aracın devlete borcu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Devlete borcu olması durumunda sonraki süreçte bu borcu da ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Son olarak yediemin ücretini de dikkate almanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.
Kapanan İcra Dosyası Tekrar Açılır Mı?

Kapanan icra dosyasının tekrar açılması hususu, icra dosyasının hangi sebeple sonlandırıldığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Borcun itfa ile kapanması yani icra dairesi aracılığı olmadan ödeme yapılmış olması, icra takibini sonlandırmaktadır. İtfa sebebiyle kapanan dosyanın tekrar açılması mümkün değildir.

İcra dosyasının takipsizlik nedeniyle kapanması durumunda ise yenileme işlemi ile takip işlemlerine devam edilebilmesi mümkündür. Yine icra dosyasının icra dairesine ödeme yapılarak kapatılmış olması halinde de dosya tekrar açılmayacaktır.

İcra dosyasının ödemesini gerçekleştirdikten sonra icra dairesinden veya alacaklıdan icra borcu yoktur yazısı alarak tasarruflarınızı güvence altına alabilmeniz mümkündür.

Avukat Olmadan İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Avukat olmadan icra takibi yapılabilmesi mümkündür. Kanunen icra takibi yapılabilmesi için avukata vekalet koşulu bulunmamaktadır. Avukata vekalet vermeden icra takibi yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Her icra türü için farklı belgeler bulunmaktadır. Örneğin ilamsız icra takibi herhangi bir belge sunmanıza gerek bulunmamaktadır. Fakat ilamlı icra takibi yapabilmek için elinizde bir ilam veya ilam niteliğinde belge bulunması gerekmektedir. İcra takibine başvurmak için gerekli belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.
 • İcra takibinin yetkili icra dairesinde başlatılması gerekmektedir. Genel yetkili icra dairesi ise borçlunun yerleşim yerindeki icra dairesidir.
 • Alacak dosyanızı oluşturduktan sonra yetkili icra dairesine başvurarak icra talebinizi iletmeniz gerekmektedir.
 • Bu noktada icra takibine başlanabilmesi için harç ücretlerini yatırmanız gerekeceğini de hatırlatmak gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin