uzlasma.org

Hakaret Suçu Cezası Nedir?

Hakaret Suçu Cezası Nedir?

Hakaret suçu günümüzde oldukça fazla işlenen suçlardan bir tanesidir. İnsanlar bazı nedenlerden dolayı birbirleri ile tartışmaktalar ve bunun neticesinde birbirlerine hareket etmektedirler. Bu gibi durumlarda ise hareket gören kişi karşı taraf hakkında dava açar ve akabinde mahkeme kararı ile bu olay, hakaret eden kişinin ceza alması ile sonuçlanır.

Hakaret suçu cezası nedir? sorusu ise özellikle bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan ve karşı tarafa hakaret eden kişilerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Tartışma sebebi ile karşı tarafa hakaret eden kişinin, etmiş olduğu hakaret nedeni ile bana bir şey olmaz ve ceza almam düşüncesi ise son derece yanlış bir düşüncedir.

Hakaret Suçu Hangi Şekillerde İşlenmektedir?

Hakaret suçunun işlenmesinin bir kaç tane farklı nedeni bulunmaktadır. Bunun en başında ise kişinin onur ve şerefine karşılık söylenen küfür ve ağır laflar neticesinde olmaktadır ve bu hakaret suçu olarak kanuni düzenlemede belirlenmiştir. İkinci olarak ise direkt olarak kişinin yüzüne karşı hakaret olmasa bile, kişinin hayatının ve yaşantısının rencide edilmesi ve değersiz hale getirilmesi ile de kişiye karşı hakaret suçu işlemiş olur.

Buna bir örnek vermek gerekirse; bir kişi hırsızlık yapmamıştır ama farklı bir kişi bu kişinin hırsızlık yaptığını iftira olarak başka bir yerde konuşmuş ve başkalarının bu kişinin hırsızlık yaptığına inandırmıştır. Bu durumda ise kişi hem kişiye iftira atmaktan, hem de kişiye somut bir ithamda bulunmaktan dolayı hakaret suçu işlemiş olur ve cezai müeyyide ile karşılaşır.

Hakaret Suçunun Cezası Nasıl Olmaktadır? Hangi Şekilde Cezalandırılır?

Hakaret suçunun işlenmesi durumlarında cezai işlem, suçun hangi şekillerde işlenmiş olması sebebi ile farklılıklar göstermektedir. Hakaret suçunun cezaları farklıdır ve birbiri ile aynı değildir.

Hakaret suçları şu şekilde cezai işlem görürler.

  • 6 ay içerisinde hakarete uğrayan kişi, gerekli kanuni şikayetini yaptığında hakaret eden kişinin para cezası almasını sağlar.
  • Eğer ağır küfür ve iftira gibi durumlar söz konusu ise, bu durumları ispat etmek kaydı ile karşı tarafın 3 aydan 2 yıla kadar ceza alması mümkün olmaktadır.

Bu cezaların başlaması ile, hakaret edilen günden itibaren olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ