uzlasma.org

Hırsızlık Davası Nasıl Sonuçlanır?

Hırsızlık Davası Nasıl Sonuçlanır?

Başkasına ait bir şeyi rızası olmadan alma suçuna hırsızlık ismi verilir. Kamuya ait malların, özelliği olan ve kapalı alandaki eşyanın, teknoloji yoluyla yapılacak olan korsanlığa verilen isim ise nitelikli hırsızlıktır. Nitelikli hırsızlık daha ağır cezaları olan bir suçtur.

Hırsızlık Suçu Şikayet ve Uzlaştırma

Asliye Mahkemesi tarafından görülen basit hırsızlık suçları için uzlaştırma kanalı da denenmektedir. Basit hırsızlık yapan sanık ve mağdur arasında uzlaşma sağlanırsa dava görülmez. Eylemin yapıldığı tarihten itibaren 8 yıl içerisinde hırsızlığa dair şikayette bulunulabilir.

Hırsızlık Suçunun Cezası Nedir?

Basit hırsızlık suçlarında dava 1 yıldan 3 yıla kadar cezalandırma istemiyle görülürken, nitelikli hırsızlık suçunda ise 3 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle yargılama yapılır. Basit hırsızlık sonuçlandığında eğer en alt sınırdan (1 yıl) ceza verilirse, bu ceza para cezasına dönüştürülebilir. Basit hırsızlık sonucunda, 2 yıl veya daha altında bir ceza verildiğinde hükmün geriye bırakılmasına karar verilebilir. Bu beş yıl denetim süresi içerisinde kişi suç işlemezse, ceza düşer.

İlk defa hırsızlık suçundan mahkemeye çıkan kişiye hakim tarafından uygun görülürse alt sınırdan cezalandırma yapılabilir. İlk suç diye kesinlikle bir ceza verilmemesi söz konusu olmayacaktır.

Hırsızlık Suçu Sicilden Kaldırılır Mı?

Hırsızlık suçundan hüküm alındığında ceza sicile işlenir. Ceza süresi bittiğinde sicilden kaldırılması gerçekleşir. Dikkat edilecek konu ise arşivde hala cezanın bulunduğudur. Sicil kaydınızın arşivine hırsızlık suçunun eklendiği andan itibaren beş yıl sonrasında Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne vereceğiniz bir dilekçe vasıtasıyla arşivden de silinmesini sağlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ