28 Mart 2020

Seri Muhakeme Usulü

0
Seri Muhakeme Usulü, yürütülen bir soruşturma neticesinde bir takım suçlarda Cumhuriyet savcısının Kamu Davası Açılmasının Ertelenmesi Kararı vermediği hallerde şüphelinin, atanan müdafi huzurunda bu yargılama usulünü kabul etmesi kaydıyla, savcılık tarafından cezada yarı oranda indirim uygulanmak üzere belirlediği yaptırımın, mahkemece denetlenerek buna göre hüküm kurulması ile sonlanan yargılama usulüdür.

Becayiş Nedir? Nasıl Yapılır?

0
Becayiş kelimesinin anlamı “karşılıklı yer değiştirerek atanmak” olarak geçmektedir. Becayiş, devlet memurlarının atama farklı yerlerde çalışmakta iken, birbirlerinin çalışmakta oldukları kurumlara karşılıklı olarak yer değiştirmek suretiyle atanmaları anlamına gelmektedir.

İşçi ve İşveren Anlaşmazlıklarında Arabuluculuk

0
İşçi ve işveren arasında meydana gelen anlaşmazlıklar, geçtiğimiz dönemlerde hukuki süreç ile uzun bir süre sonrasında çözüme kavuşabilmekteydi.

Yeni Konkordato Hukuku

0
Son dönemlerde sıkça duymakta olduğumuz konkordato terimi, bir borçlunun ticari hayatının sarsılmış olmasının ardından alacaklarının belirli bir plana göre almaları konusunda tarafların birbiri ile anlaşması, bunun da mahkeme tarafından onaylanması sürecine verilen bir isimdir.

Arabuluculuk Nedir ?

1
Arabuluculuk Bürosu'na başvuru ücretsizdir. Anlaşma sağlanamaması halinde Adalet Bakanlığınca, sağlanması halinde taraflarca eşit olarak ödenir.
kamu davası

Kamu Davası Açılmasının Ertelenmesi Talebi (KDAEK)

1
Kamu Davası Açılması Kamu Davası açılmasının diğer ve daha çok bilinen anlamı “İddianame Hazırlanması”dır. Savcılık makamı tarafından yürütülen bir soruşturmanın tamamlanması ile birlikte, dosyada kayıtlı olan şüpheli ya da şüphelilerden...
Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli Boşanma Davası

0
Çekişmeli Boşanma Davası Nedir? İki çeşit boşanma davası bulunmaktadır. Bunlardan biri her iki taraf arasında tüm hususların anlaşmaya bağlandığı protokolle imzalanan anlaşmalı boşanma davasıdır, diğeri ise taraflar arasında görülen...

Anlaşmalı Boşanma Davası

1
Medeni Kanun Hükümlerine göre, boşanma davası Anlaşmalı Boşanma Davası ve Çekişmeli Boşanma Davası olmak üzere iki şekilde açılabilmektedir. Anlaşmalı Boşanma Davası, eşlerden ikisinin de boşanma sonucunda verilecek hükümleri anlaşarak boşanmaları anlamına gelmektedir. Diğer boşanma...

Vesayet Davası ve Vasi Tayini Nedir?

0
Vesayet, herhangi bir kişi tarafından velayet altında bulunmayan 18 yaşından küçük kişilerin veya 18 yaşından büyük olmasına rağmen belirli nedenlerle kısıtlı bulunan kişilerin maddi ve manevi çıkarlarını korumak için Medeni Kanun...

Ceza Davalarında Soruşturma Evresi

0
Cumhuriyet Başsavcılıklarına BİMER, CİMER üzerinden yapılan başvurular, bireysel müracaatlar, çeşitli kurum ve kuruluşlarından gelen ihbar yazıları, kolluk kuvvetlerinde yürütülen tahkikata ilişkin fezlekelere ilişkin ya da Cumhuriyet Başsavcılıklarınca re’sen soruşturma başlatılabilir.
0TakipçilerTakip Et
432AbonelerAbone

Çok Okunanlar

2020 Yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi (Resmi Gazete)

3
2020 Yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi bugün itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. En düşük ücret ne kadar oldu, tarife ne zamandan itibaren geçerli, giderler ile ilgili nasıl bir belirleme yapıldı?