İçişleri Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş için müfettiş görevlendirdi

0
51

Eski Milletvekili Sinan Aygün’ün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a isnat ettiği iddialar hakkında araştırma yapılması için İçişleri Bakanlığınca müfettiş görevlendirildi.

Eski CHP Milletvekili ve iş adamı Sinan Aygün’ün, Mansur Yavaş ile CHP’li 3 belediye meclis üyesi hakkında, 16 Aralık tarihinde Eskişehir yolu üzerindeki “Togo Kuleleri” isimli inşaat alanının mühürlenmesi sonrası yapılan suç duyurusuna ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı araştırma yapılması için talimat verdi.

Edinilen bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a Sinan Aygün tarafından isnat edilen iddiaları araştırmak için bir mülkiye müfettişi görevlendirdi.

Sinan Aygün’ün İddialarına Ankara Büyükşehir Belediyesi Yanıt Vermişti

Sinan Aygün, Mansur Yavaş ile CHP’li 3 belediye meclis üyesi ile avukatlara ilişkin suç duyurusunda bulunmuş, Mansur Yavaş ile ekibi tarafından, Mimarlar Odasına karşı açılan davayı, kendilerine 25 milyon lira verilmesi halinde istinaf edileceğini, aksi taktirde inşaatı yıkacaklarından bahisle tehdit edildiğini iddia etmişti. Sinan Aygün, kendisinden istenilen parayı vermediği için inşaatının kaçak muamelesi gördüğünü iddia etmişti.

Sinan Aygün’ün iddiaları hakkında, Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Bölge İdare Mahkemesi kararının yerine getirildiğini, bunun bir suç teşkil etmediğini belirtmişlerdi. “Togo Kuleleri’nde katların ve yoğunluğun artışını neden olan 2016 yılındaki imar değişikliklerinin iptal edildiği belirtilerek, ilgili mahkeme kararında “Togo Kulelerine sağlanan fazladan inşaat yapma avantajının imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve üst ölçekli plan hükümlerine aykırı olduğunun tespit edildiğinin” bildirildiği ifade edildi.

Ayrıca yapılan açıklamaya göre, Sinan Aygün’ün mahkeme kararlarının geçmişte uygulanmamış olması sebebiyle yaklaşık 70 milyon lira civarında haksız elde edildiği öne sürülmüştür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin