uzlasma.org

İçişleri Bakanlığı’ndan park yasağı genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan park yasağı genelgesi

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle park yasağına uymayan araçlar trafik düzenini etkilemediği hallerde parka çekilmeyecek, bu araçlara ceza yazılacak.

Araç çekilirken sahibi gelirse ceza kesilecek ve aracı çekiciden indirilip teslim edilecek. Bakanlık, park yasağı kural ihlali yapan araç sahiplerine trafik düzeni ve güvenliğini etkilemediği hallerde para cezası verilmesini, otoparklara çekilmemesini istedi.

Bundan böyle park ihlali yapanlara karşı standart uygulama anlayışıyla ve mevzuata uygun hareket edilecek. Belediye otobüsü, taksi, dolmuş, tramvay gibi yolcu taşıtlarının duraklarına 15 m mesafede, yaya kaldırımı ve geçitlerine, okul geçitlerine, kamu müessese ve kurumları ile hastane, sıhhat müesseseu, garaj, park, konut şeklinde yerlerin giriş ve çıkışlarına 5 m mesafede park eden araçlar ise çekilecek.

ÇEKİLEN ARAÇLARIN TAKİBİ YAPILABİLECEK

İçişleri Bakanlığı 81 ile gönderilmiş olduğu genelge ile park yasağı kuralını ihlal etmiş ve bir tek para cezası ile cezalandırılabilecek araçların trafik düzeni ve güvenliğini etkilemediği biçimde otoparklara çekildiği; çekilme esnasında ve otoparklarda muhafazasında, mevzuatla belirlenen usul ve esaslara uyulmadığı, bu durumun çeşitli mağduriyetlere yol açtığı ihtarında bulundu. Bakanlık, trafikten görevli kuruluşlar ve görevlilerce standart bir anlayışla ve mevzuata uygun hareket edilmesini istedi.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliği, İl güvenlik Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığına,  Bakan Süleyman asil imzalı “Park Yasağı Uygulaması ve çalgıların Çekilmesi” konulu bir genelge gönderdi. Genelgede, trafikte araç ve sürücü sayısının artmasıyla beraber uygun park/duraklama alanlarının belirlenmesi ve belirlenen kurallara uyulması trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanması açısından büyük önem arz etmiş olduğu açıklandı. İl sınırları içerisinde hangi alanların park yeri olacağı, yol üzerinde park disiplininin bozulması ya da işgal edilmesi durumunda uygulanacak cezai müeyyideler ve araçların kaldırılması esas ve usullerine ilişkin hususlar mevzuat ile düzenlenmiş olduğu hatırlatılarak, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 59, 60, 61 ve 62 inci maddeleri ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinin duraklama ve park etmenin yasaklandığı haller ve yerler belirtildiğine dikkat çekildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ