uzlasma.org

İcra Takibi Ne Kadar Sürer? Ne Zaman Düşer

İcra Takibi Ne Kadar Sürer? Ne Zaman Düşer

İcra Ne Demek?

İcra, bir alacaklının alacağını tahsil etmek amacı ile resmi makamlar üzerinden başlattığı prosedürün genel adıdır. İcra işlemleri icra daireleri üzerinden gerçekleştirilir. Alacaklı, borçludan alacağını kendi başına zor kullanarak alamaz. Bunun yerine devlete başvurarak onun zor kullanma gücünü aracı kılar.

İcra takibi nedir ve ne kadar sürer? 2020

Alacaklının icra dairelerine başvurarak alacağını tahsil etmek için başlattığı işlemlere genel olarak icra takibi denilir. İcra takibi ilamlı icra takibi ve ilamsız icra takibi olmak üzere iki kategoriye ayrılır. İlamlı icra takipleri bir mahkeme kararına dayanılarak yapılan icra takibi işlemleridir. İlamsız icra takipleri ise mahkeme kararı olmaksızın mevcut bir alacağın icra dairesi aracılığı ile tahsil edilmesini sağlayan işlemler bütünüdür. İlamsız icra takiplerinde para ve teminat alacakları talep edilebilir.

Takibin türüne göre borcun varlığını gösteren bir belge/kanıt olmadan da gerekli harçlar ödenerek icra takibi başlatılabilir. İcra takipleri borçlunun yerleşim yerinde açılır. Takibin alacaklı tarafından açılmasının ardından icra dairesince bir ödeme emri düzenlenerek borçluya gönderilir. Eğer borçlu kendisine tebliğ edilen ödeme emrinde yer alan borcun kendisine ait olmadığını veya ödenmiş olduğunu düşünüyorsa 7 gün içerisinde ödeme emrini gönderen icra dairesine itiraz edebilir. Bu itiraz icraya dair işlemlerin durmasına neden olur.

İcra Davaları Nasıl İşler

İcra mahkemeleri sadece icra takibi ve icraya dayalı diğer işlerden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözülmesi için kurulmuş özel mahkemelerdir. İcra takibinde ödeme emrine borçlunun süresi içerisinde itiraz etmesi durumunda alacaklı bu itirazın kaldırılması için icra mahkemelerinde itirazın kaldırılması davası açabilir. Bu dava alacaklının kısıtlı belgelere dayanarak açabileceği bir dava türüdür. Kanunda bu davanın açılabilmesi için alacaklının elinde olması gereken belgeler İcra İflas Kanununun 69/a sayılı maddesinde sayılmıştır. Elinde bu belgelerden biri bulunmayan alacaklı takibe yapılan itirazın üzerinden bir yıl içerisinde genel mahkemelerde alacak davası açabilir. İtirazın iptali davasının sonucunda mahkeme tarafından itiraz kaldırılırsa borçluya borcun yüzde yirmisi oranında icra inkar tazminatına da hükmedilir.

İcra takibi ne zaman düşer

İcra işlemlerinde süreler büyük önem taşımaktadır. Örneğin borçlu kendisine tebliğ edilen ödeme emrine 7 günlük süre içerisinde itiraz etmezse takip kesinleşir.

İcra takibinin ne zaman düşeceği kanunda özel olarak düzenlenmediğinden 6098 sayılı Borçlar Kanunu kapsamındaki genel zaman aşımı süresi olan 10 yıllık süre burada da geçerli olur. Bu kapsamda açılmış olan takip dosyasında alacaklı taraf yatırması gereken harçları yatırmayıp takibi yenilemezse 10 yıllık sürenin sonunda takip düşer. Ancak bu süre içerisinde alacaklı taraf bir yenileme işlemi yaparsa 10 yıllık zaman aşımı süresi baştan başlar. Böylece icra takibinin düşme süresi toplamda 20 seneye kadar uzayabilir.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ