İddianame Nedir? Nasıl Hazırlanır? Şartları Nelerdir?

0
87

İDDİANAMENİN UZLAŞMADAKİ ROLÜ NEDİR ?

İddianame Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 170-174 maddeleri arasında tanımlanmıştır. Kolluğa başvuru, bireysel şikayet, vekil vasıtasıyla şikayet veya bir suçun tespiti halinde re’sen soruşturma işlemlerine başlanır. Soruşturma evresinin sonucunda, olaya bağlı olarak Cumhuriyet Savcılıkları tarafından araştırma, inceleme ve tahkikat işlemleri yapılır. Elde edilen deliller, alınan ifadeler bir bütün halinde değerlendirilir ve soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı suçun işlendiğini tespit eder ya da suçun işlendiğine dair yeterli şüphe olduğuna kanaat getirirse dosyanın şüpheli veya şüphelileri hakkında kamu davası açılmak üzere iddianame hazırlanır.

İddianame Şartları Nelerdir

Tahkikat, müracaat üzerine veya re’sen yürütülmeye başlanılan soruşturmalarda, olaydaki suç detaylı bir şekilde araştırılır. Tanıklar dinlenir. Suçun, suçlunun veya isnat edilen suçun ispatı veya şüphelinin suçsuzluğunu ortaya çıkarabilecek olan deliller tamamıyla toplanır. Toplanan tüm deliller, kamu davası açılmadan önce savcılık aşamasında ölçülür tartılır. İddianamenin metin kısmında ise elde edilen deliler, alınan beyanlar ve tüm dosya kapsamı tartışılır. Burada şüpheliye isnat edilen suçun neden ve nasıl işlendiğinin tespit edildiği, yeterli şüphenin nasıl oluştuğu kısmı ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Sonuç kısmında suçlara uyan kanuni tanımlamalar, talepler kamu adına yazılır ve şüphelinin cezalandırılması yine kamu adına iddia olunur.

Hakkında iddianame düzenlenen her şüpheli suçlu değildir. Belirttiğimiz üzere isnat edilen suçun ispat edilmesi gerekmektedir, Bu süre zarfında İddianameye itiraz süreci hakkında bulunmaktadır.Cumhuriyet Başsavcılıkları yeterli şüphe oluştuğu gerekçesi ile iddianame düzenleyebilmektedir. İddianamenin düzenlenmesinin ardından ceza mahkemelerince şüpheli hakkında beraat veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması (bir çeşit erteleme) kararı verilebilir.Bu konu hakkında iddianame örnekleri bir çok web sitesinde sizlere sunulmaktadır.

İddianame nedir

Ağır Ceza İddianame Örneklerine itiraz yolu açık değildir, ancak kovuşturma aşamasında itiraz edilmek istenen hususlar mahkeme heyeti huzurunda bildirilerek, mahkemelere teslim edilerek veya başkaca hususlar bildirilerek beraat kararı talep edilebilmektedir.

İddianamede Bulunması Gereken Bilgiler

İddianamede şüpheli, şüpheliye isnat edilen suç, suçun mahiyetine göre suçun destek maddeleri, suç tarihi ve soruşturma evresinde şüphelinin gözaltı ve tutukluluk süreleri, deliller, dosyada mevcut olması halinde müşteki, mağdur, vekiller, müdafiiler, hangi mahkemeye yazıldığını gösteren başlık, soruşturma numarası, savcılık esas ve iddianame numaraları, tarih, olay örgüsü, suçun nitelendirilmesi, şüphelinin cezalandırılması talebine ilişkin kanuni nitelendirmeler, iddianameyi düzenleyen Cumhuriyet Savcısının ismi, sicili, imzası veya e-imzalı olduğunu gösteren yazı ve işaretler.

İddianame Şartlarını sizlere detaylı bir şekilde aktardık.Umarız bilgi sahibi olmanızda katkımız olmuştur.Bir başka makalemiz olan Seri muhakeme usulü alanı hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz makalemize göz atabilirsiniz.

Keyifli Okumalar Dileriz..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin