İkinci Yargı Paketi Ne Zaman Çıkıyor ? Nafaka İle İlgili Detaylar Ne ?

0
35

Kısa süren evliliklerde bir ömür boyu nafaka verilmesinin kaldırılması ve nafaka düzenlemesini içeren ikinci yargı paketi ne zaman çıkacak, nafaka ile ilgili detaylar neler, kim, ne kadar nafaka alabilecek? Taslak metinde yer alan bilgilere göre nafaka hesaplamalarında beş kriter dikkate alınacak.

Beş aşamalı hesaplama sistemi üstünde halen çalışmaların yürütüldüğü nafaka yasasıyla, ömür boyunca değil beş aşamaya göre belirlenmesi öngörülüyor. Bu bağlamda nafaka ödemelerinde; evlilik süresi, çocuk sayısı, boşanan kadının yaşı, belir durumu ve kusur durumu dikkate alınacak. Süre sınırı Boşanan çiftlerin beş koşulu ne oranda taşıdıkları nafaka hesaplamalarında dikkate alınacak. 

Mahkeme; üçbuçuk sene gibi sürelerle nafaka ödenmesine karar verebilecek. Kadın için ödenecek nafakalarda kadının kusur durumu büyük bir önem taşıyacak.

Kadının boşanmadaki kusurunun yüzde elliden fazla olması halinde mahkeme nafaka verilmemesine hükmedebilecek. Yaşlıya ömür boyu evli kalma süresi, çocuk sayısı ve kadının ekonomik durumuyla birlikte boşanan kadının yaşı da nafaka hesaplamalarında önem taşıyacak. İleri yaşlardaki kadın kusur durumu olmasa dahi ömür boyu nafaka alabilecek.

İleri yaştaki bir kadının bir kere daha evlenme ihtimaliyle gelir elde edebileceği bir işte çalışması mümkün olmayacağı göz önünde bulundurularak ömür boyu nafaka ödenecek. Komisyonun fon teklifi TBMM Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Olayları Araştırma Komisyonu; 14/05/2016 günü verdiği raporda birtakım öneri ve tespitlerde bulunmuştu.

Nafakanın belirli sürelerde verilmesine ilişkin kurumların çalışma yapması önerildi. Bu süreçte nafaka alan yoksul eşin ekonomik açıdan güçlendirilebilmesi için meslek edindirme ve istihdam olanaklarından yararlanması gerekmektedir. Yoksulluk buna karşın halen devam etmekteyse nafaka fonu oluşturularak aileye fondan destek verilmesi öngörülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin