uzlasma.org

İnsan İlişkilerinde Geri Adım Atmaman Gereken Konular

İnsan İlişkilerinde Geri Adım Atmaman Gereken Konular

Birey, çocukken iletişim kurmayı ailesinden öğrenmektedir. İlk zamanlarında İsim sormayı, basit kelimeleri konuşarak öğreniyor ve kitapların içine dalarak kelime haznesini genişletir. İnsan öğrencilik hayatından sonra gerçek hayata atıldığı zaman asıl macerası başlar. Maceranın içinde insanlarla iletişim gerçekten bir önem kazanmaktadır.

İnsan zamanla aslında herkesin iyi olmadığı, kendi hayatının sorumluluğunu alması gerektiğini, sahip olunan iyi niyetin suiistimal edilmesi ve en önemlisi de kişinin diğer insanlara karşı kendini savunmasını öğreniyor. İnsan gerçek hayatı öğrenirken bir yandan da edindiği tecrübeler sayesinde kişisel olarak gelişiyor. Hayat aslına acımasız değil, aksine hayat gayet basit. Hayatının zor olmasının sebebi insanlar birbirlerine hayatı zorlaştığından dolayıdır. İnsanlar birbirlerini ezerek kendi amaçları kullanmak için ellerinden geleni yapar. Bu yüzden iletişim kurulan insanlara iyi seçmek gereklidir ve bir insanla ilişki kurarken geri adım atılmaması gereken bazı konular vardır.

İşte insan iletişiminde geri adım atılmaması gereken konular…


1-Hakkını Ararken


İnsanların doğuştan sahip olduğu bazı temel hakları vardır. Bu haklar görmezden gelindiğinde genellikle insanların arasındaki ilişkide saygısızlık olarak görülebilir. İnsanlar ilk başlarda iletişim kurarken arkadaş olurlar, daha sonralarında arkadaş olan insanların arasında bir yanlışlık olur ve aralarındaki iletişim kopar. Çünkü birbirlerine yanlış yapmıştır. İnsanlar birbirlerine her zaman yanlış yapar ama hatalarının farkında olan insanlar hatalarının telafisini öderler. Ancak size birisi haksızlık yaptı ve yapılan haksızlıkları görmemezlikten görüyorsanız kesinlikle hakkınızı arayın. Gerekirse size yanlış yapan insanı canından bezdirin. İnsan hayata bir şeyler katmaya, üretmeye ve severek yaşamaya gelmiştir bu ışık dolu dünyaya.


2-Sınırlar


İnsanlar hayatta kendilerine özel bir bölgeleri vardır. Bu bölgeyi sadece bireyin kendisi görmek ister ve hiç kimsenin görmesini istemez. Bunun nedeni kişinin sadece o özel bir şey ait olmasını istediğinden dolayıdır. Bazı insanlar boş hayat yaşadıklarından dolayı insanların hayatlarına tamamıyla karışmaktadır. Kendi hatalarının farkında değil başkalarının hatalarını eleştiriyorlar, kendisini değiştirmek yerine başkalarını değiştirmeye çalışıyor. Böyle bir boş özelikleri var. İnsan zaten değişmek isterse kendiliğinden değişir. Böyle durumlarda insanlara karşı sınır çizmek gerekir. Bu sınırları özellikle korumak gerekiyor ve bir kez bu sınır geçildi mi insanlar nedensiz yere birer hayvanmış gibi sınırlarınızın içinde saygısızca davranabilir.

Sınırlarınızı belli etmekten asla çekinmeyin.


3-Aşağılamaya Çalışan


İnsan bir özgüvene sahiptir ve hayat insanın özgüvenini bir macerada sınarken, insanlar özgüvene sahip olan insanları sürekli eleştirerek ve bir hatasını bularak aşağılamaya çalışıyor.

Saldırganca tavır gösteren insanlar

Genellikle sevgi isteyen kişiler ama insanların kendini sağlıklı ve doğru bir şekilde ifade etmesi şart. Yoksa neden bu kadar eğitim var. Kaliteli yaşam kaliteli insan demektir. Aşağılamayı seven insan bir kere gereksiz egoya sahiptir, gereksiz egolarını tahmin etmek için her şeyi yaparlar. Bundan emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ