İzinsiz reklam iletisi gönderen doktora 50 bin lira ceza

0
49

İzinsiz reklam içerikli ileti gönderen doktora 50 bin lira ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulunca, izinsiz olarak bir kişiye reklam içerikli ileti gönderen hekim, veri güvenliğine ilişkin yükümlülükleri yerine getirmediği sebebi öne sürülerek 50 bin lira yönetimsel para cezasına çarptırıldı.

Kişisel Verileri Koruma Kuruluna başvuran bir kişi, hekim tarafından izinsiz olarak cep telefonuna reklam içerikli ileti gönderildiğini ileri sürdü. Bunun üzerine şikayeti incelemeye alan Kurul, doktordan bilgi ve belge talep etti. Ancak hekim, Kurulun taleplerine yanıt vermedi.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, yaptığı inceleme neticesinde veri sorumlusu hekim tarafından, Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 12. Maddesi gereğince, “kişisel verilerin hukuka aykırı işlenmesini önlemek amacıyla uygun güvenlik düzeyini temin etmeye yönelik gerekli teknik ve idari tedbirlerin alınmadığı ” sonucuna ulaştı.

KİŞİNİN AÇIK RIZASI YOK

Kanunun 5. Maddesinde kişisel verilerin, ferdin açık rızası olmaksızın işlenemeyeceğinin hüküm altına alındığını hatırlatan Kurul, aynı maddede kişisel verilerin, rıza aranmaksızın hangi şartlarda işlenebileceğine yönelik düzenlemelerin bulunmuş olduğuna işaret etti.

Veri sorumlusu hekim tarafından ilgili kişinin açık rızası veya Kanunun 5. Maddesindeki diğer şartlar olmaksızın cep telefonuna reklam amaçlı ileti gönderilmesiyle kişisel verilerin işlendiğini belirleyen Kurul, veri güvenliğine ilişkin yükümlülükleri yerine getirmediği sebebi öne sürülerek hekimi 50 bin lira yönetimsel para cezasına çarptırdı.

Böylece sürekli reklam içerikli mesaj alan ve bu durumdan muzdarip olan kişiler için emsal teşkil eden bu karar ile, müracaat yolunun açık olduğu ortaya çıktı. Ayrıca cep telefonlarına sürekli reklam içerikli mesaj gönderen, aynı zamanda aramalar yapan kurum ve kuruluşların bu kararın ardından izleyeceği politika da merak ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin