uzlasma.org

Kamu Davası Açılmasının Ertelenmesi Talebi (KDAEK)

Kamu Davası Açılmasının Ertelenmesi Talebi (KDAEK)

Kamu Davası Açılması

Kamu Davası açılmasının diğer ve daha çok bilinen anlamı “İddianame Hazırlanması”dır. Savcılık makamı tarafından yürütülen bir soruşturmanın tamamlanması ile birlikte, dosyada kayıtlı olan şüpheli ya da şüphelilerden TCK’da yer alan suçlardan işlediğinin tespiti ya da suç işlediğine dair yeterli şüphenin oluştuğu ve suça göre iddianame hazırlanması için gerekli şartların yerine geldiği taktirde, iddianame hazırlanarak şüpheli ya da şüphelilerin cezalandırılması ilgili mahkemesinden talep edilir. Hazırlanan iddianamenin ilgili mahkemece kabulü ile şüpheli hakkında Kamu Davası Açılmış sayılır ve şüphelinin sıfatı da “Sanık” olarak değişir.

Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi

Cumhuriyet Başsavcılıklarınca verilen bir karar türüdür. Bir karar olarak geçmesine rağmen, soruşturma dosyası kapanmaz. Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 171 maddesinde belirtilen hususların yerine gelmesi halinde, soruşturma şüphelisi hakkında kamu davası açılmak yerine kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilerek, soruşturma aşamasında dava zamanaşımı süresi 5 yıl süreyle durur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, zamanaşımı süresinin kesilmesi değil, durmasıdır. Bu süre zarfında dosyadaki şüphelinin suç işleyip işlemediği hususu takip edilmektedir.

Kamu Davası Açılmasının Ertelenmesi Şartları

  • Erteleme kararı verilebilmesi için, şüpheli üzerine atılı suçun cezası olarak 3 yılı geçmeyen hapis cezası öngörülen suçlar ya da adli para cezası öngörülen suçlar için verilmektedir. TCK 31/2 maddesi kapsamında sayılan, 15 yaşını doldurmamış çocuk şüpheliler için ön görülen hapis cezası süresi 5 yıldır.
  • Üst sınırı 3 yıl veya daha az bile olsa, ön ödeme veya uzlaştırma kapsamında sayılan suçlar hakkında kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilemez.
  • Şüpheli hakkında kasti bir suç nedeniyle hapis cezası verilmemiş, hüküm giymemiş olması,
  • Şüpheli hakkında kamu davası açılmasından daha büyük bir kamu yararı oluşacak olması,
  • Şüphelinin yarattığı zarar, şüpheli tarafından tamamen giderilmelidir.
  • CMK 172 ve 173 maddelerinde kamu davası açılmasının ertelenmesi kararına suçtan zarar gören veya şüpheli tarafından, kararın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde görevli Sulh Ceza Hakimliğine itiraz edilebilmektedir.
  • Şüpheli hakkında erteleme kararı verilmesi ile kararın kesinleşmesi ile birlikte, adli sicil kaydına şerh düşülmek üzere Adli Sicil Müdürlüğü-Şefliği’ne müzekkere ile karardan bir suret gönderilir. Bu karar yalnızca Cumhuriyet Savcıları veya Hakimler tarafından görüntülenebilir. Şahsın aldığı adli sicil/sabıka kaydında görünmez.

Kamu Davası Açılmasının Ertelenmesi Kararının uygulanmayacağı haller

            ***Suç işlemek için örgüt kurmak, yönetmek veya terör örgütüne üye olmak, örgüt faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar,

            ***Kamu görevlisine karşı işlenen suçlar, kamu görevlisinin görevi sebebiyle işlediği suçlar ve muvazzaf askerlerin askeri suçlar bakımından işlediği suçlar,

            ***Cinsel Dokunulmazlık karşısında işlenen suçlar,

Erteleme Süresi İçinde Şüphelinin Yükümlülükleri ve Dosyada Zamanaşımı

***Erteleme kararı verildiğinde, şüpheli hakkında denetim süresi başlamaktadır, 5 yıllık erteleme süresi zarfında şüpheli kasti bir suç işlediği taktirde, kamu davası açılmak üzere erteleme kararı kaldırılır.

***Şüpheli, hakkında verilen 5 yıllık erteleme süresi içerisinde kasti bir suç işlemediği taktirde, Cumhuriyet Savcılığınca Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar (KYOK-TK) verilir. Erteleme kararı ile birlikte adli sicil kaydı da sistemden kaldırılır.

Uyuşturucu suçlarına ilişkin olarak verilen Kamu Davasının Ertelenmesi Kararı, başka bir makalede işlenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ