Kanal İstanbul için itiraz süresi sona erdi: Yalnızca bir müdürlüğe 100 binden fazla itiraz dilekçesi verildi!

0
57

Kanal İstanbul için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna itiraz süresi bugün sona erdi. Yalnızca İstanbul ili Beşiktaş semtindeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne hitaben bile 100 binden fazla kişinin itiraz dilekçesi teslim ettiği bilgisi edinildi.

25 Aralık 2019 tarihinde başlayan, Kanal İstanbul’a ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için itiraz süresi bugün son buldu. İstanbul bölgesinde yaşanan soğuk hava ve yoğun yağmura rağmen İstanbul ilinin hem Anadolu yakası hem Avrupa yakasında bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine İstanbul sakinleri akın akın geldi. İstanbul halkı, önlerinde uzun kuyrukların meydana geldiği müdürlüklere binlerce dilekçe ile itirazda bulundu.

Yapılması beklenen ve yapımı için planlaması tamamlanan, buna rağmen yoğun bir şekilde tartışmalara sebebiyet veren Kanal İstanbul Projesi hakkında düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun açıklanmasının ardından vatandaşların ‘görüş ve önerileri’ için sunuldu.

Halkın bilgisine sunulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu üzerine, Kanal İstanbul projesinin iptal edilmesini talep eden vatandaşlar, sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin her yerinde bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin önünde uzun kuyruklar oluşturup itiraz dilekçelerini sunmuştu.

Kanal İstanbul Projesine itiraz için yasal süre bugün son buldu. Vatandaşlar itirazlarını mesai bitimine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne yalnızca bireysel ıslak imzalı dilekçeler ile değil, aynı zamanda yetkili kurumlara gönderdikleri faks ve CİMER üzerinden de yapabildi.

Yalnızca Bir Müdürlüğe Bile 100 Bin Dilekçe Sunuldu

Edinilen bilgiye göre, İstanbul ili Balmumcu’da bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne hitaben 10 gün içinde 100 bin adetten daha çok dilekçe yazılarak teslim edildi.

Yine, edinilen bilgiye göre, İstanbul Ataşehir’deki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne net rakam belli olmamakla birlikte, on binlerce itiraz dilekçesi sunulduğu tahmin edilmektedir. İstanbul dışında bulunan tüm Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine Kanal İstanbul projesine ilişkin, vatandaşlar binlerce itiraz dilekçesi sundu.

İtirazlar Nedeniyle Olası İhtimaller

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine sunulan itiraz dilekçeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca değerlendirilmeye alınacak. Bakanlık itirazları ya dikkate alacak ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu yeniden değerlendirecek ya da vatandaşların itirazlarını göz ardı ederek nihai Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu bir ay içerisinde açıklayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin