uzlasma.org

Kıdem Tazminatında Arabuluculuk

İşçi ve işveren arasında meydana gelen anlaşmazlıklar, geçtiğimiz dönemlerde hukuki süreç ile uzun bir süre sonrasında çözüme kavuşabilmekteydi.

Kıdem Tazminatında Arabuluculuk

İşçi ve İşveren Arasında Arabuluculuk

İşçi ve işveren arasında meydana gelen anlaşmazlıklar, geçtiğimiz dönemlerde hukuki süreç ile uzun bir süre sonrasında çözüme kavuşabilmekteydi. Fakat, arabulucuğun ortaya çıkması ve elde edilen başarının da sürekli olarak artmasından dolayı köklü bir değişiklik yapılmış ve kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve bunun gibi işçi ile işveren arasında ortaya çıkan sorunlarda, daha kısa sürede çözüme ulaşılmasının önü açılmış durumdadır. Özellikle kıdem tazminatında arabulucuk için, konunun hukuki süreç başlatılmadan çözümlenmesinin çok yüksek bir ihtimal olduğu da söylenmektedir. Bu süreçte arabulucuya başvuran kişilerin ortalama olarak 1 aylık bir süre içerisinde çözüme ulaştığı, çözüme ulaşılamayan konularda ise doğrudan hukuki sürece başvurulduğunu söyleyebiliriz.

Kıdem Tazminatında Hukuki Süreç

Kıdem tazminatı ve buna bağlı olarak maaşlarda ortaya çıkan anlaşmazlıklar, ihbar süreleri ya da fazla çalışma (mesai) ücretleri için hukuki süreçte büyük düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu düzenleme ile birlikte, işçi ya da işverenin hukuki süreç başlatmadan önce zorunlu olarak arabulucuktan faydalanması gerektiği şartı ortaya çıktı. Bu alanda arabulucuya gidilecek durumlar ise, ücret, fazla mesai ücretleri, resmi tatillerde alınan mesai ücretleri, ihbar ve kıdem tazminatları, kötü niyet tazminatları, işe iade durumlarıdır.

Kıdem tazminatında arabulucuk nedir ve arabuluculuk için başvuruda bulunacak olan kişiler yeni düzenleme ile birlikte dikkat etmesi gerekenler ise şu şekildedir.

  • İşçi mahkemelerine başvurmadan önce bir arabulucuya gidilmesi gerekmektedir. Arabulucuya gidilmeden mahkemeye başvurulsa bile, mahkeme doğrudan arabulucu sonucunu bekleyecektir.
  • Başvuruda bulunacak olan kişiler için bir süre sınırlaması bulunmaktadır. buna göre çalışanların sözleşmesinin sona ermesinin ardından 1 ay içinde başvurunun yapılması gerekmektedir.
  • Kişiler arabulucu seçerken yerleşim yerlerindeki ya da işin yapıldığı bölgedeki arabulucuk ofisinden faydalanmaları gerekmektedir. Eğer arabuluculuk bürosu bulunmuyorsa da, görevlendirilmiş olan yazı işleri müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bunun için de adliyelere başvuruda bulunulması gerekmektedir.
  • Arabuluculuk ile çözümlenmeye başlayan konu, işlem yapılan tarihten itibaren 3 hafta içerisinde çözümlenecektir. Bu sürenin de en fazla 1 hafta uzaması söz konusudur. Yani kişiler 1 ay içerisinde çözüme ulaşacaktır.

Kıdem tazminatında arabuluculuk için bilinmesi gereken durumlar bu şekildedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ