uzlasma.org

Kısmi Uzlaşma Olur Mu? Kısmen Anlaşmak Mümkün Mü?

Kısmi Uzlaşma Olur Mu? Kısmen Anlaşmak Mümkün Mü?

Kısmi uzlaşma olur mu? Birden fazla kişinin mağduriyetine sebebiyet veren bir suçtan dolayı uzlaştırma yoluna gidilmesi için, mağdurların hepsinin uzlaşmayı kabul etmesi gerekir, Her biri uzlaşmayı kabul etmemiş ise uzlaşma kısmi olarak dahi sağlanamayacaktır.

Ancak Ceza Muhakemesinde erişme yönetmeliği genel hükümler başlıklı 7. Maddesinin 4. Bendi u kurala bir kural dışı getirmiş ve birden fazla suç olmasına karşın kanunda tek ceza öngörülen hâllerde her suç için ayrı ayrı uzlaştırma yapılır denmiştir. Uzlaşmak istemeyen taraflar olması halinde tarafların teklif formunda uzlaşmak istemedikleri şeklinde imzaladıkları beyanları rapora geçirilecek ve uzlaşma kısmi olarak sağlanmış olacaktır.

Uzlaşmanın kısmi olabilmesi için Müşteki ve Şüpheli taraflarında birden fazla kişinin olması gerekmektedir, bu taraflardan bazıları ile Uzlaşılması halinde kısmi uzlaşma yapılmış olur. Bu suçun mağdurları ise birden fazla olması gerekmektedir.

Örneğin, bir motorlu aracın çalınması vakasında motorlu aracın birden fazla sahibi varsa (iki ferdin müşterek mülkiyetinde ise) bu durumda şüpheli (yada sanık) ile bu mağdurların hepsinin uzlaşmayı kabul etmesi gerekir.
Bu tür bi olayda mağdurların mecburi birlikteliğinden bahsedilir, Mağdurlardan birinin uzlaşmayı kabul etmesi, uzlaştırma yoluna gidilmesi için yeterli değildir.

Farklı bir olayda müştekinin birden fazla kişiyi yaralaması durumunda tek suçtan yargılanan müştekinin her bir mağdur ile ayrı ayrı uzlaşması mümkün olabilmektedir. Şikayet hakkı da her bir mağdur tarafından diğerinden bağımsız olarak kullanılmaktadır.

Uzlaştırmacı için sarf ücreti yazılırken uzlaşan taraf sayısı dikkate alınmak suretiyle ücret takdir edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ