uzlasma.org

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Son zamanlarda duymaya aşina olduğumuz bir kavram oldu “Kripto Para”. “Kripto para nedir, ne işe yarar, nerede kullanılır” gibi sorular insanların merak konusu olmuş vaziyette. Artık milyonlarca insan kripto para kavramını duymuş veya alım-satımı yapmış olsa da bilmeyenler vardır mutlaka. O zaman bunu açıklayalım.

Kripto para, dijital para veya diğer adıyla sanal paradır. Kullanabilmek için bir dijital cüzdan sahibi olmamız gereken Kripto para, merkeziyeti olmayan, blok zincir teknolojisiyle birbirine bağlanmış bulunuyor. Kripto para uygulamalarında görebildiğimiz, elimizde tutamadığımız paradır. Kriptografi ve para kelimelerinin birleşimiyle ismi konulan bu para, elektronik ortamda kullanıldığı için “elektronik para” da deniyor. Blok zincir teknolojisinde bir blok oluşturulurken kriptografik özet algoritmalar ve dijital imza kullanılması sebebiyle de güvenilir bulunuyor. Yani kırılması çok zor olan şifreleme yöntemleri kullanılıyor. Bunun yanı sıra eklenen bir verinin değiştirilmesi gizli kalmayacak bir şeydir. Çünkü değiştirilen bir veri domino etkisi yaratır. Değiştirilen bir blok diğer bloklarında değişmesine sebep olur. Örneğin; siz bir arkadaşınıza coin göndermek istediğinizde bunu herkes görebilecektir.

İlk kripto para “Bitcoin” adıyla 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli bir kullanıcı sayesinde hayatımıza girmiş olsa da aslında kripto paranın tarihi biraz daha geriye dayanıyor. Satoshi Nakamoto, yayınladığı 9 sayfalık bir belgeyle sistemin nasıl çalıştığını anlattı ve 2009 yılında yazılımı kullanıma sundu. Ama onun öncesinde Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi ve kriptograf olan David Chaum tarafından 1983 yılında ilk dijital para olan eCash tasarlandı ve 1995 Digicash şirketi tarafından dijital para birimi ortaya çıkarıldı.

Aslına bakılırsa kripto para benzeri bir sistem uzunca süredir bizim hayatımızdaydı ama belki de biz farkında değildik. Nedenine gelecek olursak; Kredi kartları, sanal kartlar ve yaptığımız havalelerin hiç birinde fiziksel olarak para akışı olmuyordu. Sadece dijital olarak hesap hareketlerinde rakamsal değişimler oluyordu. Yani şu an kısıtlı olan kripto parayla alışveriş tamamen hayatımıza girdiğinde çokta zorluk çekmeyeceğiz.

Al-Sat işlemleri yapmanın yanı sıra yavaş yavaş alışverişlerde de kullanılmaya başlandı. Birçok büyük firmanın kripto parayla, özellikle de Bitcoin’le alışverişe onay veriyor. Hatta ülkemiz de küçük esnaflar bile bu konuda hareket geçiyorlar ve ödemeleri dijital olarak kabul ediyorlar.

Son dönemlerde insanlar için bir yatırım ve yüksek kazanç kapısı olarak görüldüğünden olsa gerek milyonlarca kişinin bu konuya ilgi göstermesine ve de birçok kripto para borsasının ortaya çıkmasına sebep oldu. Her gün milyonlarca  ulusal para birimi bu kripto para borsalarında işlem görüyor. Parasını kat be kat artıran insanların yanı sıra iyi bir araştırma yapmadan gelişigüzel bu piyasaya girenlerin büyük meblağlarını da kaybettiği bir ortam olarak  ortaya çıkıyor.

Eğer ki bu piyasaya girmek istiyorsanız öncelikle gireceğiniz kripto para borsasından hangi kripto paraya yatırım yapacağınıza kadar çok detaylı bir araştırma yapmanız sizin mutlaka riskinizi azaltacaktır. Yüzlerce kripto paranın ortaya çıkması bu konunun daha çok ince elenip sık dokunmasını gerektiriyor.  Ayrıca ilk defa para yatıracağınız zaman kaybetmeyi göze alacağınız miktar da para yatırmanız faydanıza olacaktır.

Kripto Para Nasıl Oluşturulur?

            Kripto para madenciliği Merkezi İşlem Birimi (CPU), Grafik İşleme birimleri (GPU) madenciliği, Uygulamaya Özel Entegre Devre (ASIC) olarak yapılmaktadır.

Kripto para, dijital olması dolayısıyla elektronik olarak üretilen bir para birimidir. Güçlü işlemcilere ve özel donanıma (Hardware) sahip olan cihazlar sayesinde üretiliyorlar. Bu cihaza sahip olan kişiler ürettikleri kripto para karşılığında jeton veya Bitcoin, Ethereum ve diğer alt coin olan kripto paralar almaktadır. Ekran kartıyla da yapılan kripto para üretimi, kripto paraların yaygınlaşması ve kolay gelir edebilme adına çok farklı cihazlarında ortaya çıkmasına sebep oldu. Sırf bu iş için özel cihazlar üretildi. Özellikle Çin merkezli yapılan bu cihazlar çok fazla elektrik tüketimi yapmasından dolayı da çevreye ve doğaya verdiği zarar, uzunca bir süredir tartışma konusu olmuş vaziyette. Ayrıca üretim yapan kişi sayısı arttıkça doğal olarak ilk çıktığı zamanda üretim yapanlar kadar kar oranının düşmesine sebep oldu.

Kripto para madenciliğinin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Dolayısıyla bu konuyla ilgilenen kişilerin iyi bir araştırma yaparak, karşılaşılacak riskleri ve fırsatları değerlendirerek bu işe girmeleri en mantıklısı olacaktır.

Kripto para nedir yorumla
Kripto para nedir nasıl kazanılır
kripto para nedir, nasıl kullanılır
Bitcoin nedir
Kripto para nasıl oynanır
Kripto para Yorumları
Kripto para nasıl alınır
Kripto para neye göre artar