uzlasma.org

Mirastan Mal Kaçırma (Muris Muvazaası) Nedir?

Mirastan Mal Kaçırma (Muris Muvazaası) Nedir?

Kendisine miras kalacak şeylerin kaçırılması durumunda tüm mirasçılar mirastan mal kaçırma davası açabilirler. Daha önce veraset belgesinde yer alan ama sonrasında miras bırakılacak tapu, mal ve taşınmazın başkasına aktarılması sonucunda mirastan mahrum kalan tüm vatandaşlar, mirastan mal kaçırma davası için işlemleri başlatabilirler. Birden fazla kişi varsa toplu dava da açabilirler. Eğer reddi miras yapılmışsa, mirastan mal kaçırma davası söz konusu olamaz. Ülkemizde sıklıkla meydana gelen mirastan mal kaçırma hakkında detaylı bilgiyi sizler için hazırladık.

Mirastan Mal Kaçırma Davası Kimlere Açılabilir?

Mirastan mal kaçırma davası, mirasçının taşınmazı devrettiği kişiye açılabilir. Eğer taşınmazın devredildiği kişi ölmüşse, miras bırakılan kişiye açılır. Eğer taşınmazın devredildiği kişi taşınmazı başka birine vermişse ve devredilen kötü niyetliyse yine mirastan mal kaçırma davası açılabilir.

Mirastan mal kaçırmada zamanaşımı söz konusu olmadığı için, ilerleyen tüm yıllarda dava açılabilir. Burada dikkat edilecek konu, mirası bırakan kişinin sağ olup olmadığıdır. Miras bırakan kişi eğer yaşıyorsa mirastan mal kaçırma davası açılamaz.

Mirastan Mal Kaçırma Davasının Açılamayacağı Durumlar Nelerdir?

Miras bırakan kişi eğer para mirasında bulunmuş ve mirası alan kişi herhangi bir taşınmaz satın almışsa dava açılamaz. Resmi bağış sözleşmesine bağlanmış bir şekilde mirasçı kişiye bağış yapmışsa da dava açılamaz. Miras bırakan mal kaçırma amacıyla elindeki taşınması başkasının üzerine aktarmışsa da mirastan mal kaçırma davası açılamaz. Burada açılacak olan dava tapu iptali ve tescili olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ