uzlasma.org

Misafirlik Yapana ve Misafir Kabul Edene Ceza

Misafirlik Yapana ve Misafir Kabul Edene Ceza

Misafirlik yasaklandı mı? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evlerde yapılacak olan yılbaşı kutlaması, taziye, mevlit gibi toplanmaları yasakladığını duyurmasından itibaren bazı şehirlerin İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi misafirliğe gitmeye veya misafir kabul edenlere ceza verileceğini duyurdu.

Misafirlik Hangi Şehirlerde Yasaklandı

Kastamonu şehrinin Tosya ilçesinde misafir ziyaretleri yasaklandı. Kaymakam Deniz Pişkin tarafından aile ziyaretleri nedeniyle artan koronivirüsün daha fazla engellenmesi amacıyla misafirliğe gitmek ve misafir kabul etmek yasaklanmıştır denildi. Bartın şehrinde de misafirlik yasaklandı. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin aldığı kararlar doğrultusunda misafirliğe giden veya misafir kabul eden kişilere 3150 TL para cezası kesiliyor. Kasım 2020 tarihinden bu yana Kütahya şehrine bağlı Pazarcık ve Hisarlar kazalarında da misafirlik yasaklandı.

Türkiye’ye aşının gelmesi ve aşı takviminin uygulanacak olması sebebiyle koronavirüs tedbirlerinin ilerleyen aylarda gevşemesi bekleniyor. Özellikle aşılama ile toplumun koronavirüs tehdidini azaltacak olmasıyla birlikte vatandaşlar misafirliğe gidebilecek, misafir kabul edebilecekler. Devlet kademeleri veya il kurulları tarafından açıklamaları dikkatle takip edip sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Dışarıda Maske Takmak Zorunlu Mu? Maskesiz Dışarı Çıkmanın Cezası Nedir?

Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasıyla tüm Türkiye’de ev dışında maske takılması zorunlu hale getirildi. Kontrollü sosyal hayat düzeninden beri (geçtiğimiz Haziran ayı) maske takılması zorunludur. İç İşleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre dışarıda maske takmayan vatandaşlara 900 lira idari para cezası uygulanacak.

En çok sorulan konulardan biri de araba içerisinde maske takma konusu oldu. Eğer özel aracınızın içerisinde aile dışından bireylerle hareket halindeyseniz herkesin maske takması zorunludur. Eğer trafik ekipleri tarafından maskesiz tespit edilirseniz, 900 lira ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir? Sokağa Çıkma Yasağını Delersek Ne Olur?

Türkiye’de 2020 sonu itibariyle hafta içi ve hafta sonu ayrı olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yılbaşında da kesintisiz dört günlüğüne sokağa çıkma yasağı uygulandı. Sokağa çıkma yasağını ihlal eden vatandaşlara 3150 TL idari para cezası uygulanırken, bazı durumlarda sokağa çıkmanız mümkündür. Sokağa çıkma yasağını ihlal edip ceza yiyen vatandaşlar eve dönmemekte diretirse iki yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler.

Kamu hizmetlerinde bulunanlar, meclis üyeleri, güvenlik ekipleri, gazeteciler, çağrı merkezi çalışanları, kuryeler, toplu taşıma sürücüleri, profesyonel sporcular, üretim ve imalat yapan işletme sahipleri ve çalışanları sokağa çıkma yasağından muaftır. Cezaevi veya hastaneden çıkanların eve dönmesi, askerlik hizmetini tamamlayanların eve dönmesi de muaf kapsamına alınmıştır. Avukat ve noterler de işleri dolayısıyla dışarı çıkabilirler.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ