uzlasma.org

MOBBİNG NEDİR, MOBBİNGE MARUZ KALANLAR NELER YAPABİLİR?

MOBBİNG NEDİR, MOBBİNGE MARUZ KALANLAR NELER YAPABİLİR?

MOBBİNG NEDİR?

Mobbing, iş yerlerinde gerçekleşen üstlerin altlarına veya aynı kademedekilerin birbirine uyguladığı tacizdir. Mobbingin iki çeşidinden biri olan yatay mobbingde aynı kademedeki birine yapılan taciz söz konusudur. Dikey mobbingde üstlerden astlara doğru uygulanan bir taciz görülür. Bir kişinin bir kişiye uygulayabileceği gibi bazen gruplaşıp tek bir kişiye de mobbing uygulandığı görülebilir.

Bir psikolojik tacize mobbing denilebilmesi için olayın sürekli, şiddetli gerçekleşmesi ve işyerinde yaşanması gerekmektedir. Aynı zamanda yapılan tacizin kasıtlı olması ve mobbinge uğrayan kişide herhangi bir zarara yol açması gerekmektedir. Söz konusu taciz psikolojik, duygusal, ekonomik ve fiziksel taciz olarak görülebilmektedir.


Mobbingin sebebi kimi zaman çalışan üzerinde baskı kurup istifa etmesini sağlamak iken, kimi zaman da sadece bireysel sebepler olabilir. Mobbinge maruz kalan kişiler genellikle işini muntazam yapan, özenli, taciz uygulayandan daha fazla yeteneğe sahip ve çevresindekilerle hiçbir problemi olmayan çalışanlardır.

Mobbingi gerçekleştiren saldırganın hedef olarak seçtiği kişinin mesleğindeki başarısını geriletmek, özgüvenini ve özsaygısını zedelemek, insanlarla olan ilişkilerini bozmak, yaşam kalitesini düşürmek ve sağlığına zarar vermek gibi hedefleri vardır.
Mobbing; tacize uğrayan kişinin sağlığını her yönden etkileyebilir, Söz konusu sorunlar tacize uğrayan kişinin hayatını darmadağın edebilecek seviyeye gelebilir. İşte tam da bu yüzden mobbinge uğrayıp uğramadığınızın farkında olmak oldukça önemlidir.

İş yerinizde kasıtlı ve düzenli olarak benliğinize saygısızlık ediliyorsa, taciz edici ve hakaret içerikli yaklaşımlara maruz kalıyorsanız,

tüm bu tacizler sürekli olarak belirli bir kişi veya grup tarafından yapılıyor, sürekli hatalı olduğunuz ve işten ayrılmak sizin isteğinizmiş gibi hissettirmeye çalışılıyorsa, işveren uyarılarınıza rağmen tüm bunları görmezden geliyorsa mobbinge maruz kalıyor olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

MOBBİNGE MARUZ KALANLAR NELER YAPABİLİR?


Mobbinge uğradığınıza karar verdiğinizde ise paniğe kapılmayın. Bir süre kimin veya kimlerin size mobbing uyguladığını, kimlerin tüm bu olanları sadece seyirci kaldığını gözlemleyin.

Tüm bu tacizlere göz yummak zorunda olmadığınızı ve müdahale etmezseniz sonucunda ne gibi zararlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Farkında olarak iş yerinizde gerçekleşen bu olaylar hakkında resmi kanıtlarınız var ise bu belgeleri özenle saklayın. Sorunu size mobbing uygulayan kişilerle konuşarak çözmeye çalışın.

Sorun bu şekilde çözülemiyorsa size taciz uygulanan işyerinden ayrılın ve hukuki olarak hakkınızı aramaya devam edin.

Mobbinge uğradınızı elinizdeki kanıtlarla birlikte bir dava dilekçesi haline getirerek işverenin bağlı olduğu yer mahkemesinde ya da iş yerinizin bağlı olduğu iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ