uzlasma.org

Müşteki veya Mağdurun Ölümü Halinde Uzlaşma

Müşteki veya Mağdurun Ölümü Halinde Uzlaşma

Müşteki Ölürse Uzlaşma

Gerek soruşturma gerekse kovuşturma aşamasında uzlaştırma tarafların kabul etmesi ile başlar. Eğer taraflardan biri uzlaşmayı kabul etmezse süreç işlemez. Ayrıca taraflar bu konudaki iradelerinden her zaman vazgeçebilir. Uygulamada müşteki ölürse uzlaştırma prosedürünün nasıl yapılacağı mevzuatta özel olarak düzenlenmiştir.

Şikayet hakkı, davaya katılma hakkı ve uzlaşma kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardandır. Kanunlarda bu konuda özel bir düzenleme olmadığı müddetçe yalnızca suçtan zarar gören kişiler tarafından bu haklar kullanılabilir. Şikayete tabi suçlarda bu konuda özel olarak düzenlemeler bulunmaktadır.

Müştekinin Ölümü Halinde Uzlaşma

Uzlaşma bir mal varlığı hakkı olmadığı için mirasçılara geçemez ve bir başkasına devredilemez. Şikayet hakkının kanunlar ile bu konuda düzenlemeler yapılarak sadece ilgili maddede sayılan kişilere geçirilmesi mümkündür. Örneğin, hakaret suçu kapsamında bu konuda kanununu 131 sayılı maddesinin ikinci fıkrasında bir düzenleme mevcuttur. Buna göre, hakaret suçunun mağduru olan kişi şikayet hakkını kullanamadan ölürse şikayet hakkı mağdurun ikinci dereceye kadar alt ve üstsoyu, eş ya da kardeşleri tarafından kullanılabilir. Ancak şikayet hakkının bu kişilere geçmesi bu kişilerin uzlaşma hakkını kullanabilecekleri anlamına gelmez.

Eğer mağdur ölmeden evvel şikayet hakkını kullanmış ve uzlaşma aşamasına geçilmişse Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliğinin 7. Maddesinin 7. Fıkrasına göre uzlaştırma işlemi sonlandırılır.

Yargıtay kararlarında belirtildiği üzere müştekinin ölmeden önce şikayetçi olduğu ve uzlaşmak istemediği yönündeki beyanları ölümünün ardından da geçerlidir. Bu kapsamda ölmeden önce kişi uzlaşmak istemediğini beyan ederse mirasçıları uzlaşma talebinde bulunamaz ve yargılama aşamasına geçilir. Müştekinin ölümü halinde uzlaşma mümkün olmadığı için mirasçılar ancak ortadaki maddi zararın tazmin edilmesi için bir hukuk davası açılması yoluna başvurabilir.

Mağdurun Ölümü Hâlinde Uzlaşma

Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliğinin 7/7 maddesine göre soruşturma aşamasında mağdurun ölümü halinde de uzlaştırma işlemine devam edilemez. Başlamış olan uzlaştırma işlemleri sonlandırılır ve yargılama aşamasına geçilir. Mağdurun ölümü halinde uzlaşma prosedürünü mirasçıların devam ettirmesi mümkün değildir.

Uzlaşma prosedürü devam ederken şüphelinin ölmesi durumunda ise uzlaştırma işlemleri sona erdirilir ve savcılık tarafından Kovuşturmaya Yer Olmadığı kararı verilir. Bu durumda müşteki taraf ölen şüpheli veya sanığın mirasçıları aleyhine hukuk mahkemelerinde tazminat davası açabilir.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ