uzlasma.org

ÖN MUHASEBEDE BİLİNMESİ GEREKENLER

ÖN MUHASEBEDE BİLİNMESİ GEREKENLER

Öncelikle ön muhasebe nedir onu açıklayalım; En genel anlatımıyla ön muhasebe işletmenin finansal yönetimini sağlayacak verilerin takibi ve bu verilerin işlenmesine verilen addır. Şirketin cari, banka ve kasa hesaplarının takibi ile birlikte fatura, irsaliye, çek/senet hazırlanması gibi finansal işlemleri içermektedir.

Ön Muhasebede Yapılan İşlemler Nelerdir?

  • Fatura Kesme: Alım/Satım işleri ve faturaları belgelenir.
  • Banka Hesap Takibi: Bankada yapılan çeşitli işlemlerin (para yatırma, para çekme, havale, vb.) kaydı ve takibi detaylı şekilde yapılır.
  • Cari Hesap Takibi: Müşterilerden/tedarikçilerden alacak, verecek ve borç takibi yapılır.
  • Çek ve Senet Takibi: Çekle ya da senetle yapılan ödemelerin kayıtları tutulur, tarihleri kontrol edilir.
  • Kasa Hesap Takibi: İşletmenin sahip olduğu nakit paranın ve mevduatın takibi yapılır.
  • Stok Takibi: İşletmenin mal stokları özenle takip edilir.
  • Bordro: Personellerin ücret hesapları, sigorta giderleri düzenlenerek takibi yapılır.

Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

Ön muhasebenin nasıl yapıldığını anlamak için öncelikle muhasebe kayıt sistemlerini kısaca incelemek gerekir. Muhasebede kayıt sistemi 2 şekilde işler bunlar: birincisi tek taraflı kayıt sistemi yani basit kayıt, ikincisi ise çift taraflı kayıt sistemidir yani bilanço usulü kayıt şeklidir. Basit kayıtta işletme defterlerinin takibi ve işlemleri yapılırken bilanço usulü kayıtta mali defterler yani bilanço, gelir tablosu,kar zarar vb. gibi şeyler tutulur. Ön muhasebenin buradaki yeri ise ön muhasebenin bu kayıt sistemlerine bir nevi ön aşama yani kolaylık sağlıyor olmasıdır. İşletmelerin sahip olduğu belgeler, ön muhasebeciler tarafından düzenlenip takibi yapılmaktadır. Bu belgelerin onaylanması ve resmi aşamaya gelmesi ise muhasebecilerin asıl görevlerinden biridir. Ön muhasebeciler, fatura kesme, cari hesap takibi gibi yukarıda belirtilen işlemleri düzenleyip belgeler ve çalıştığı şirket veya kuruluşun muhasebecisine gönderir. Bunu yaparken çeşitli ön muhasebe programları kullanılmaktadır. Elle yapılan kayıtlarda ise Excel programıyla kayıtlar gerçekleştirilir ve elektronik ortamlarda güvenle saklanır.

Online Ön Muhasebe Araçları

Dijitalleşmenin ve pandeminin getirdiği bir avantaj olarak ön muhasebe takibi de artık değişti. Büyük işletmelere göre daha butik firmalar için önceleri not kağıtları, defterler, ajandalar; sonraları excel tabloları ve bilgisayarlara indirilen programlar aracılığıyla ön muhasebe takip edilmekteydi. Fiziksel kayıtlarda iş takibi oldukça zor olduğu konusunda herkes hemfikirdir, excel dosyalarında karmaşık, bilgisayara indirilen ve kurulan programlarda ise yaşanacak teknik problemler için destek alınacak kişilere ihtiyaç oluyordu. Fakat artık web tabanlı online ön muhasebe programları sayesinde butik işletmeler daha kolay gelir giderini takip ediyor ve bilanço durumunu inceleyebiliyor.

Ön Muhasebe Programları

Ön muhasebede kullanılan programlar, hem ön muhasebeci için avantajlıdır hem de elle yapılan fiziki hesaplamalar sonucu oluşabilecek maddi kayıpların fazlasıyla önüne geçer. Bu programlar sayesinde, işletmeler ön muhasebe işlemlerini yaparken; doğru veri girişi ve minimum/sıfır hata sayesinde işletmelerini koruyabilirler. Ve sıkıntı yaşamaları çok düşük bir olasılıktır. Aynı zamanda, bu program sayesinde yapılan işlemler fiziki hesaplamalara göre çok daha hızlı ve hatasız gerçekleşir. Bu nedenle işletmeler, ön muhasebe programlarını sıklıkla tercih ederler diyebiliriz.

Ön muhasebe programlarında bulunması zorunlu olan birkaç özellik vardır. Bunlar; fatura, cari hesap takibi, stok takibi, sipariş takibi, teklif ve satışlar takibi, personel ve tedarikçi hesapları, masraf/gider takibi, banka hesap takibi, çek ve/veya senetlerin takibi, nakit takibi, kasa takibi, döviz takibi, detaylı analiz ve raporlama gibi özellikleri barındırır. Bu özellikler bir işletme için oldukça yeterli hizmeti karşılamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ