uzlasma.org

Özel Eğitim Hangi Bölümden Alınıyor?

Özel Eğitim Hangi Bölümden Alınıyor?

Öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik bireysel farklılıklarını dikkate alarak verilen özel eğitim öğrencileri topluma kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu bölümü seçmek isteyen üniversite adayı öğrencilerin aklında bazı sorular mevcuttur. Bu yazıda özel eğitim kapsamına giren öğrenciler kimlerdir, hangi bölümden alıyor, çalışma imkanları nelerdir, bölümü tercih edecek öğrencilerde bulunması gereken özellikler ve bölümde okutulan dersler nelerdir gibi sorulara cevap verilmektedir.

Özel Eğitim Nedir?

 Normal bir bireyden farklı olan, yaşamı devam ettirebilmesi için gereken bedensel, zihinsel ve psikososyal anlamda eksikleri bulunan öğrenciye eksiklikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda toplumun bir üyesi olduğunu gereğini hissettiren, yaşam engellerini kaldırmayı amaçlayan ve o kişiyi toplumda üretici hale getirmeyi hedefleyen özel eğitim sadece öğrencinin yetersiz olduğu alandan ziyade üstün yetenekli öğrenciler üzerinde de çalışmaktadır. Üstün yetenekli öğrencilerin kapasiteleri doğrultusunda en üst düzeye çıkarmak da yine özel eğitim bölümü alanına girer.

 Birçok tanım yapılmakta birlikte eğitim bireye istendik yönde davranış değişikliği oluşturmaktır. Özel eğitime gelindiğinde ise bir pencere daha açmak gerekir. Bireyin yani öğrencinin zihinsel, fiziksel ve psikolojik anlamda eksikliği olduğu için eğitimin işleyişi bir tık daha zor olmaktadır. Bu yüzden bu bölümü tercih etmek isteyen adaylar bu durumu da gözden geçirmelidir.

 Özel eğitim zedelenme, engel ve yetersizlikten ötürü normal gelişim gösteren çocuklar için hazırlanan öğretim programına uyumu sağlanamayan, hazırlanan programda fayda görmeyen öğrencileri kapsar.

Özel Eğitim Hangi Bölümden Alınıyor?

 Eski sınav sistemi YGS ve LYS zamanında TS (Türkçe Sosyal) alanında başarı gösterenler tercih edebilir ve bölümde okuma hakkı kazanırdı. 2018 yılı itibariyle gerçekleşen değişimle yeni sınav sitemi olan TYT ve AYT sürecinden sonra özel eğitim Sözel alandan alınmaya başlandı. Yeterli puanı alanlar Eğitim Fakültelerinin Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümünde eğitim hayatlarına devam etmektedir. Bu eğitim süreci dört yıldan oluşmaktadır.

Çalışma İmkanları

 Eğitim fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olanlar,

Özel eğitim merkezlerinde

Hastanelerde

Okullarda iş imkanı bulabilmektedir.

Özel Eğitim Tercih Edecek Kişilerde Bulunması Gereken Özellikler

 Öncelikle çok sabırlı ve özverili olmaları gerekir. İşini severek yapmalı ki başarılı olabilsin. Merhamet, yardımlaşma özelliklerine de sahip olmalıdır. Disiplinli olması iş hayatını daha kolay hale getirir. İleri düzeyde iletişim becerisine sahip olmalıdır. Gerek öğrenciyle gerekse velisi ile etkili iletişim kurabilmelidir. Yaratıcı olması da önem arz etmektedir. Çünkü ani gelişen olaylar ve problemlere karşı çözüm üretebilmelidir. Öğrencilerinin gelişim düzeylerini kontrol etmek bakımından iyi bir gözlemci olması gerekir. Duyarlı ve sorumluluk bilincine sahip olmalıdır.

Özel Eğitim Bölümünde Dersler Nelerdir?
 • 1. Özel Eğitim
 • 2. Öğrenme Güçlüğü ve Özel Yetenek
 • 3. Erken Çocuklarda Özel Eğitim
 • 4. Zihin Yetersizliği ve Otizm Spektrum Bozukluğu
 • 5. Eğitim Psikolojisi
 • 6. Gelişim Psikolojisi
 • 7. Oyun ve Drama
 • 8. İşitme Yetersizliği
 • 9. Görme Yetersizliği
 • 10. Özel Eğitimde Teknoloji Destekli Öğretim
 • 11. Özel Eğitimde Öğretim Yöntem ve Teknikleri
 • 12. Özel Eğitimde Programlama
 • 13. Özel Eğitimde Materyal Geliştirme
 • 14. Özel Eğitimde Sanatsal Beceriler
 • 15. Özel Eğitimde sosyal Beceriler Kazandırma

 Yukarıda ifade edilen derslerin yanında birçok zorunlu ders ve öğrencinin kendine geliştirmesine yönelik birçok seçmeli dersler özel eğitim bölümünde okutulmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ