Savcıdan cinsel saldırı olayında adeta “hukuk dersi” verdi

0
59

Pendik’te genç bir kız, sokakta yürüdüğü sırada cinsel saldırıya uğradı. Gözaltına alınan şüpheli, gözaltının ardından serbest kaldı. Olayın ardından Cumhuriyet Savcısı Sulh Ceza Hakimliği’ne sunmuş olduğu itiraz dilekçesi ile adeta insanlık ve hukuk dersi verdi. Cumhuriyet Savcısı, “Şüphelinin serbest bırakılması, gece yalnız başına yürüyen kadınlara karşı bu tür eylemleri yaptırımsız bırakır” ibarelerini içeren dilekçesi ile itirazda bulundu, tekrar gözaltına alınan şüpheli çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

İstanbul ili Pendik semtinde üniversite öğrencisi Fas uyruklu bir genç kız, kalmakta olduğu yurda gidebilmek için Marmaray’a gitmekteydi. Gecenin karanlık olması, sokaklarda pek kimsenin olmaması sebebiyle bir erkek şahıs, genç kızı takibe aldı. Sokağın tamamen boş olduğu bir anda Faslı genç kıza yaklaşarak cinsel birliktelik teklif etti.

Şahıs Reddedilmesi Üzerine Saldırdı

Evli ve iki çocuk babası olduğu öğrenilen şahıs, üniversite öğrencisi genç kıza saldırdı. Zorla genç kızın vücuduna dokunmaya başlayınca, genç kız çığlık atıp yardım talep etti. Bunun üzerine şahıs Faslı genç kızın ağzını kapatmaya çalıştı.

Genç Kızı, Pratik Zekası Kurtardı

Olayın yaşattığı korku ve panik ile şahıstan kurtulmaya çalışan fakat başarılı olamayan genç kız, pratik zekasını kullandı. Şahsa daha sonra görüşmek istediğini söyleyerek cep telefonu numarasını vermek istediğini söyledi. Genç kız, dikkati dağılan şahsı iterek olay yerinden kaçtı. Olay yerinden kaçan kız, polisi arayarak ihbar etti.

Çevrede Tespit Edilen Kameralar Tespit Edilerek Görüntüler İncelendi

Olay mahalline gelen polis ekipleri, derhal tahkikat başlattı. Olayın yaşandığı yol üzerinde yer alan tüm kameralar tespit edilerek incelemeye alındı. Mağdurun da teşhisi ile şüpheli şahıs tespit edildi. Yakalanan şüpheli şahıs adliyeye sevk edildi. Saldırgan şahıs, ifadesinde sarhoş olduğunu ve olayı hatırlamadığını iddia etti. Savcılık ifadesinin ardından Sulh Ceza Hakimliği’ne tutukluluk talebiyle sevk edilen şahıs adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

“Bu Tür Eylemler Yaptırımsız Kalır”Cinsel saldırı şüphelisinin Sulh Ceza Hakimliğince serbest bırakılması ile, Cumhuriyet Savcısı karara itiraz etti. Cumhuriyet Savcısının yazmış olduğu itiraz dilekçesinde “Alkol almak suç işleme özgürlüğü getirmez. bu tür davranışlarda bulunanlara ödün verilmesi, bu davranışların daha çok yaygınlaşmasına sebebiyet verir. Serbest kalması, gece yalnız başına yürüyen kadınlara karşı bu tür eylemleri yaptırımsız bırakır. Serbest kalma kararı kaldırılarak tutuklanmasına yönelik yakalama kararı verilmesi kamu adına talep olunur” şeklinde beyanda bulundu. Savcılığın itirazı üst mahkemece kabul edildi. Şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Yakalanan şüpheli tutuklanarak cezaevine sevk edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin